w

Lewica w Polsce zamiera? Ekspert: „Jej czas w rządzie powinien się skończyć”

Po niedzielnych wyborach nie wiadomo, jak ukształtuje się dalszy los lewicowych formacji. Wynik Lewicy jest gorzej niż dramatyczny.

lewica wyniki wyborów
Fot. X / Lewica; @wmilosz

Ostatnie wybory, w których Nowa Lewica odnotowała wyjątkowo słaby wynik, stanowią punkt zwrotny nie tylko dla samej formacji, ale także dla szeroko pojętej polskiej demokracji. W tym kontekście ciekawych informacji dostarcza analiza przedstawiona przez politologa Miłosza Wiatrowskiego-Bujacza dla Gazeta.pl.

Lewica w totalnym kryzysie. Ekspert nie ma złudzeń – powinna opuścić koalicję

Ostatnie miesiące obnażyły głębokie rozdarcie wewnątrz lewicy, które skutkowało osłabieniem jej pozycji zarówno w oczach wyborców, jak i w strukturach władzy. Słaby wynik Nowej Lewicy w wyborach zmusza do refleksji nad przyczynami takiego stanu rzeczy.

Wśród głównych zarzutów pojawiają się zarówno brak spójności programowej, jak i zbytnie zbliżenie do Koalicji Obywatelskiej, co w oczach części elektoratu zatarło różnice między tymi formacjami.

Tymczasem, próby wykazania „sprawczości” i „dojrzałości” poprzez współpracę z rządem okazały się niewystarczające, by odwrócić negatywny trend. Konsekwencją jest sytuacja, w której lewica, zamiast konsolidować swój elektorat, zdaje się zmierzać do politycznej marginalizacji.

Zdaniem eksperta Lewica jest skazana na porażkę i to bez względu na to, jaką drogę wybierze – samodzielną, czy wspólnie z Tuskiem i koalicjantami

Jeśli Nowa Lewica zostanie w koalicji, to do 2027 roku albo wchłoną ją KO i Trzecia Droga, albo spadnie pod próg. Nowej Lewicy obrywa się i za to, kiedy zachowuje się lojalnie, i za to, kiedy próbuje stawiać na swoim – twierdzi politolog Miłosz Wiatrowski-Bujacz na swoim profilu na portalu X.

Lewica ma tylko dwie opcje. Obie są fatalne w skutkach

Kluczowym pytaniem, przed którym stoi teraz formacja, jest to, jak odzyskać zaufanie wyborców i zdefiniować swoją rolę na polskiej scenie politycznej. Niektóre głosy wskazują na konieczność wyjścia Nowej Lewicy z koalicji rządzącej.

Taka decyzja, choć ryzykowna, mogłaby umożliwić lewicy odzyskanie własnej tożsamości i jasne wytyczenie granic programowych wobec innych partii. Ważnym aspektem jest także rola liderów lewicowych formacji, takich jak Robert Biedroń czy Włodzimierz Czarzasty. Są oni mało wyraźni, wręcz nieobecni.

Jeśli Lewica chce marzyć o wejściu do Sejmu w 2027 roku, to musi zmienić kurs. Nie chodzi o czystość, a o odróżnienie się w oczach elektoratu od KO i pokazanie podmiotowości. Należało to zrobić w rozmowach koalicyjnych i postawić twarde warunki wspólnie z Razem, ale Czarzasty stchórzył – pisze politolog.

Zdaniem eksperta obecnie scenariusz, w którym cały klub Nowej Lewicy opuszcza koalicję, jest całkowicie nierealny. Jednak źle na obecność Lewicy w rządzie patrzą już liderzy PSL i Trzeciej Drogi, którzy chcą jej odebrać jedno z dwóch ministerstw.

andrzej duda twitter obowiązkowe szczepienia dzieci covid

Andrzej Duda znów przyłapany. Dziennikarze zrobili mu zdjęcie z ukrycia

z ostatniej chwili

Ogromny pożar na Śląsku. Płonie kompleks hal produkcyjno-magazynowych w Mikołowie