w ,

Gigantyczne kolejki po dokumenty. Zmiany w służbie wojskowej wywołały chaos

Ostatnie zmiany w przepisach wywołały spory bałagan. Sprawa dotyczy służby wojskowej dla mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat.

ukraincy w kolejce po paszporty
Fot. X / Dmytro Borodovoi (zdjęcie ilustracyjne)

W przepisach na terenie Ukrainy zaszły zmiany. Chodzi o obowiązki wobec wojska dla mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat. Nowe prawo ma ogromne konsekwencje dla wszystkich Ukraińców przebywających w Polsce.

Kluczowe zmiany w ukraińskim prawie. Chodzi o służbę w wojsku

Nowe regulacje wprowadzają zasadnicze zmiany w sposobie, w jaki mężczyźni tej narodowości mogą odnawiać swoje paszporty oraz inne dokumenty tożsamości. Od teraz wszystkie te formalności muszą być realizowane bezpośrednio na terytorium Ukrainy, chyba że dotyczą mężczyzn zwolnionych z obowiązku wojskowego.

Najnowsza ustawa wprowadza istotne modyfikacje w systemie rekrutacji wojskowej na Ukrainie. Wymaga ona od mężczyzn do 25. roku życia odbycia pięciomiesięcznego szkolenia wojskowego.

Dodatkowo, każda osoba zarejestrowana do służby musi zaktualizować swoje dane w elektronicznym systemie rejestracji w ciągu 60 dni od momentu wprowadzenia w życie nowych przepisów.

Konsekwencje unikania służby wojskowej są surowe i obejmują ograniczenia w dostępie do usług konsularnych oraz innych praw obywatelskich, takich jak prawo do prowadzenia pojazdów.

Ukraińcy w kolejce po paszporty. Chcą wydłużenia ważności dokumentów i legalizacji dalszego pobytu

Jakub Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców, w rozmowie z Wirtualną Polską wskazuje na różne możliwości przedłużenia pobytu w Polsce, które zależą od indywidualnej sytuacji prawnej i migracyjnej każdego cudzoziemca.

Przepisy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy oferują ochronę tymczasową poprzez rejestrację i przyznanie numeru PESEL UKR dla tych, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., w związku z rosyjską agresją.

Istniejące wizy, zezwolenia na pobyt, karty pobytu oraz ważność polskich dokumentów tożsamości cudzoziemca zostały wydłużone do 30 czerwca 2024 r., a trwają prace nad ich przedłużeniem o kolejny rok.

Te regulacje mają głęboki wpływ na życie wielu Ukraińców przebywających w Polsce, którzy codziennie gromadzą się w konsulatach i placówkach dyplomatycznych Ukrainy, aby uzyskać dostęp do niezbędnych usług konsularnych.

świadczenie wspierające 2024 wniosek pdf

ZUS zmienił majowe terminy przelewów emerytur. Kiedy wypłaci pieniądze?

zdrowy sen a stres

Czy dobry sen może zmniejszyć skutki stresu i wpłynąć na wygląd?