w

„Najprościej jest wrócić do obowiązku służby wojskowej”. Generał o planach MON

W trakcie rozmowy z Polsat News generał Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, przedstawił nową wizję przyszłości polskiej obronności.

Przysięga WOT 2023 tekst
Fot. biuro prasowe WOT

Gen. Kukuła podkreślił, że choć Rosja intensyfikuje swoją retorykę zastraszania sąsiadów, Polska nie ma zamiaru ustąpić pod presją. – Sianie strachu zawsze było narzędziem Moskwy – stwierdził dodając, że jako wolny kraj Polska jest przygotowana na zagrożenia.

Dezinformacja jako narzędzie konfliktu

Generał Kukuła wskazał, że strategia Rosji nie ogranicza się tylko do tradycyjnych form zastraszania. Wspomniał o „oddziaływaniu hybrydowym poniżej progu wojny”, które jest trudne do zdefiniowania prawnie.

Propozycje zmian w zarządzaniu w czasie pokoju i wojny, które skierował prezydent Andrzej Duda, mają na celu zwiększenie zdolności Polski do reagowania na tego typu zagrożenia w sposób szybki i zgodny z prawem.

Kukuła dodał też, że Polska jako członek NATO również posiada broń jądrową. Choć ta deklaracja mogła być zaskoczeniem, nawiązuje ona do zobowiązań, które sojusznicy (a konkretnie mocarstwa atomowe) mają wobec Polski.

Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt nowej ustawy ws. zmiany zarządzania w czasie pokoju i w czasie wojny. Są w nim określone wszystkie działania, które trzeba będzie podjąć natychmiast na wypadek zagrożenia wojną.

Powrót obowiązkowej służby wojskowej?

Rozmowa generała w Polsat News dotyczyła również tematu, którym interesują się młodzi ludzie. Okazało się, że MON nadal nie planuje przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej. Plan zakłada oparcie się na wolontariacie i zainteresowaniu służbą wojskową.

Generał Kukuła podkreślił znaczenie roli każdego obywatela w obronie kraju, niezależnie od formy służby. Szczególnie w świetle doświadczeń Ukrainy, Polska widzi potrzebę umożliwienia obywatelom aktywnego udziału w obronie kraju.

Najprościej jest wrócić do obowiązku służby wojskowej, ale dziś nie widzimy takiej konieczności. Chcemy bazować na wolontariacie i zainteresowaniu dość powszechnym w polskim społeczeństwie – tłumaczył gen. Kukuła.

Jednocześnie polskie wojsko będzie intensywnie się zmieniać i tworzyć przestrzeń na bycie tzw. zawodowym rezerwistą. Generał Kukuła jest przekonany, że służba w wojsku może zostać śmiało pogodzona z życiem prywatnym i zawodowym. Może też sprzyjać rozwojowi i nabywaniu nowych kompetencji.

donald tusk ile ma lat

Tusk rozczaruje wyborców? Kluczowa obietnica nie pojawiła się w planie finansowym

widnokręgi youtube

Dojdzie do kilkudniowego starcia Rosji z Polską? Polski jasnowidz ma złe wieści