w

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

Putin gotowy przetestować Zachód. Rozpocznie inwazję na mały kraj NATO?

Kraje NATO stają przed poważnym wyzwaniem zarówno w cyberprzestrzeni, jak i w realnym świecie. Czy Putin zdecyduje się na mały atak sprawdzający?

putin królewiec
Fot. YouTube

Mamy kolejne ostrzeżenia wywiadów krajów NATO mówiące o możliwych atakach hakerskich oraz niepokojące doniesienia o planach militarnych Kremla. Konfrontacja może być bliżej, niż się pierwotnie wydawało. Putin może chcieć przetestować reakcje sojuszu.

Cyberatak czy atak w realnym świecie? Putin może chcieć powiedzieć: „sprawdzam!”

Służby zachodnie biją na alarm i przestrzegają przed możliwościami szeroko zakrojonych ataków cybernetycznych, które mogłyby być dziełem rosyjskich hakerów.

W ostatnich miesiącach wyraźnie zwiększyła się aktywność w cyberprzestrzeni, co może być preludium do bardziej zorganizowanych działań przeciwko infrastrukturze i krytycznym systemom państw członkowskich NATO.

Kreml nie ukrywa swoich imperialistycznych ambicji, co wyraźnie widać w zapowiedziach „testowania” możliwości militarnej reakcji Zachodu.

Planowane akcje mogłyby obejmować nawet aneksję części terytorium państw takich jak Estonia czy szwedzkie wyspy, sygnalizując możliwe dążenie do eskalacji militarnego napięcia.

W odpowiedzi na te groźby, kraje bałtyckie oraz ich sojusznicy zacieśniają współpracę obronną. Łotwa buduje rowy przeciwczołgowe, a mieszkańcy innych krajów regionu przygotowują swoje piwnice przekształcając je w schrony.

Niepokojąca jest też retoryka prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki, który mówi o możliwej „apokalipsie nuklearnej”. Przeniesienie części rosyjskiego arsenału nuklearnego na Białoruś oraz wzmacnianie obecności wojskowej w Królewcu to tylko część oznak, że stawka gry wzrasta.

Szef NATO uspokaja. Na horyzoncie nie widać potencjalnego konfliktu z Rosją

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg stara się tonować nastroje. Jak stwierdził w rozmowie z włoskim dziennikiem „La Repubblica”, w tej chwili nie widać żadnego realnego ryzyka, by konlifkt miał rozlać się na kolejne kraje. To oznacza, że sąsiednie kraje należące do NATO są bezpieczne.

Nie widzimy żadnego nadciągającego ryzyka jakiegokolwiek ataku militarnego przeciwko jakiemuś członkowi NATO – powiedział Stoltenberg po spotkaniu z włoską premier Giorgią Meloni. Jednocześnie z niepokojem przyznał, że Rosja robi postępy na Ukrainie mimo ogromnych strat.

Monitorujemy sytuację, ale nie widzieliśmy żadnej zmiany w ich postawie z tego punktu widzenia. Moskwa wie, że wojny nuklearnej nie można wygrać – dodał sekretarz generalny NATO. Straszenie Putina bronią nuklearną szef sojuszu nazwał kolejny raz nieodpowiedzialnym zachowaniem.

willa plus zwroty

Tusk stawia wszystko na jedną kartę. Nawet 3,3 tys. zł miesięcznie na dziecko

wałęsa zdrowie stopa cukrzycowa facebook

Szokujące słowa Wałęsy. Mówi o śmierci. „Jestem przygotowany i spakowany”