w

Ten dokument musi wymienić każdy. Za jego brak grozi nawet 5 tys. zł kary

To obecnie nie tylko kawałek plastiku ze zdjęciem. Bez tego dokumentu nie załatwimy praktycznie nic, a za jego brak można dostać sporą grzywnę

mandat za brak dowodu osobistego przy sobie
Fot. Depositphotos

Posiadanie aktualnego dowodu osobistego stało się nie tylko obowiązkiem, ale wręcz koniecznością, by móc funkcjonować w społeczeństwie. Brak dokumentu może prowadzić do szeregu problemów, zarówno w instytucjach państwowych, jak i życiu codziennym.

Dowód osobisty. Obowiązek czy konieczność?

Dowód osobisty to nie tylko plastikowy kartonik z naszym zdjęciem. To klucz do wielu drzwi – od otwierania konta bankowego, przez załatwianie spraw urzędowych, po potwierdzanie tożsamości w trakcie transakcji.

Standardowa ważność dowodu osobistego wynosi 10 lat, ale to nie jedyny termin, o którym musimy pamiętać. Konieczność wymiany może pojawić się także w przypadku zmiany nazwiska po ślubie lub znaczących zmian w wyglądzie, które mogą sprawić, że zdjęcie na dowodzie przestanie na przypominać.

Nowe regulacje wprowadzone w Polsce podniosły poziom zabezpieczeń – nowo wydawane dowody osobiste zawierają teraz odciski palców właściciela. To krok mający na celu przeciwdziałanie fałszerstwom dokumentów. Ważne jest, aby odciski palców były wysokiej jakości, gdyż ich niedostateczna czytelność może skutkować uznaniem dowodu za nieważny.

Jeszcze do niedawna istniała możliwość składania wniosków o nowy dowód online, jednak zmieniło się to w 2021 roku w wyniku dostosowania przepisów do wymogów Unii Europejskiej.

Obecnie, by wnioskować o nowy dowód, potrzebna jest osobista wizyta w urzędzie celem złożenia podpisu i odcisków palców. Choć procedura nie jest skomplikowana, a dowód wydawany jest bezpłatnie, wymaga od nas nieco wysiłku i planowania.

Konsekwencje opieszałości mogą być poważne

Nieaktualny dowód osobisty może narazić nas na szereg nieprzyjemności. Od utraty dostępu do konta bankowego, przez niemożność załatwienia pilnych spraw urzędowych, aż po grzywny wynoszące do 5 tys. zł za brak ważnego dokumentu. W ekstremalnych przypadkach ignorowanie obowiązku posiadania aktualnego dowodu może nawet skutkować aresztem.

Rozwiązaniem które może uchronić nas przed zapominalstwem jest korzystanie z aplikacji mObywatel. To cyfrowy asystent, który nie tylko przypomni o zbliżającym się terminie wygaśnięcia dowodu, ale także ułatwi codzienne funkcjonowanie zastępując fizyczny dokument w wielu sytuacjach. Warto jednak pamiętać, że mObywatel to uzupełnienie, a nie zastępstwo tradycyjnego dowodu.

Posiadanie ważnego dowodu osobistego to nasz obowiązek, ale przede wszystkim – nasza ochrona. Wizyta w urzędzie, mimo że może wydawać się małym wysiłkiem, jest nieporównywalnie mniejszym problemem niż te, które mogą nas spotkać w przypadku jego braku. Aplikacja mObywatel może okazać się w tym wypadku bezcennym narzędziem.

klimatyzacja w domu czy warto forum

Klimatyzacja w domu – jak zoptymalizować koszty energii?

renta wdowia od kiedy wchodzi w życie

Szykuje się nowy dodatek dla seniorów. Rząd zaoferuje emerytom nawet 1000 zł