w ,

Nie żyje wybitny polski kompozytor i laureat Oscara. Zmarł w wieku 71 lat

Zmarł jeden z największych polskich artystów. Chorował na MSA, czyli jedną z najpoważniejszych chorób neurologicznych. Artysta przeżył 71 lat.

Rodzina zmarłego artysty poinformowała już wcześniej, że muzyk cierpi na MSA – zanik wieloukładowy. To w przypadku kompozytora wyjątkowo uciążliwa choroba neurologiczna objawiająca się drżeniem kończyn, sztywnością mięśniową, spowolnieniem ruchowym oraz zaburzeniami równowagi.

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek

Z ogromnym żalem i smutkiem przekazujemy informację, która przed momentem do nas dotarła: Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł mój mąż Jan A.P. Kaczmarek. Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami… Czuwałam przy nim do końca. Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej. Aleksandra Twardowska-Kaczmarek – czytamy we wpisie na profilu Polskiej Fundacji Muzycznej w mediach społecznościowych.

Artysta z powodu choroby w ostatnim czasie nie mógł już samodzielnie się poruszać. W grudniu 2023 roku media poinformowały, że Kaczmarek jest w bardzo ciężkim stanie. Córka Anastazja Davis prosiła wówczas o wsparcie finansowe dla cierpiącego ojca.

Jan Andrzej Paweł Kaczmarek urodził się 29 kwietnia 1953 r. Był polskim kompozytorem znanym z kompozycji do ponad 70 filmów fabularnych i dokumentalnych. Najbardziej znany jest ze swojej nagrodzonej Oscarem ścieżki dźwiękowej do filmu „Marzyciel” z 2004 roku.

Już od najmłodszych lat wykazywał talent muzyczny, ucząc się gry na fortepianie. Pierwszy sukces odniósł w liceum, komponując hymn szkolny i muzykę do przedstawień teatralnych. Początkowo marzył o karierze dyplomaty, dlatego studiował prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wczesne lata i edukacja

Kaczmarek urodził się w Koninie w Polsce. Już od najmłodszych lat wykazywał talent muzyczny, ucząc się gry na fortepianie. Pierwszy sukces odniósł w liceum, komponując hymn szkolny i muzykę do przedstawień teatralnych. Początkowo marzył o karierze dyplomaty, dlatego studiował prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Podczas studiów Kaczmarek zaczął coraz mocniej interesować się muzyką. W 1977 roku założył Orkiestrę Ósmego Dnia, z którą wydał swój debiutancki album „Music for the End” w 1982 roku. W późnych latach 70. Kaczmarek rozpoczął współpracę z Jerzym Grotowskim i jego Teatrem Laboratorium.

Doświadczenia te miały duży wpływ na jego styl komponowania, łącząc elementy muzyki klasycznej z awangardowymi technikami. Przełomowym momentem w karierze Kaczmarka była współpraca z Agnieszką Holland przy filmach „Całkowite zaćmienie” (1985) i „Plac Waszyngtona” (1990).

Oscar i inne wyróżnienia

Muzyka do tych filmów zyskała międzynarodowe uznanie i otworzyła mu drzwi do Hollywood. W latach 90. Kaczmarek skomponował muzykę do wielu hollywoodzkich produkcji, m.in. „Hania” (1993), „Przedsionek piekła” (1996) i „Złoty łowca” (1998). W 2004 roku skomponował muzykę do filmu „Marzyciel”, za którą otrzymał Oscara.

Oprócz komponowania muzyki filmowej, Kaczmarek wydał również wiele albumów solowych i współpracował z innymi muzykami. Był również założycielem i dyrektorem Transatlantyk Festival.

Jan A.P. Kaczmarek jest uważany za jednego z najważniejszych polskich kompozytorów filmowych. Jego muzyka jest ceniona za emocjonalność, oryginalność i umiejętność oddania klimatu filmów, do których jest tworzona.

czy 2 maja jest wolny od pracy

Będzie nowy dzień wolny od pracy? Nad tą datą zastanawia się Andrzej Duda

bing ads logowanie

Poznaj korzyści z reklam płatnych Bing Ads!