w ,

HAHAHA!HAHAHA! OMGOMG JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! PŁACZĘPŁACZĘ

Rząd zrewiduje system waloryzacji świadczeń. Co teraz czeka seniorów?

Co to właściwie oznacza dla seniorów i dlaczego słowo „rewolucja” nie jest tu na wyrost? Wiadomo już, co rząd planuje względem seniorów.

waloryzacja emerytur 2024 - tabela netto zus
Fot. X / A. Dziemianowicz-Bąk; Stock

To może być jedna z największych zmian dla seniorów od momentu wprowadzenia 13. i 14 emerytury. Według nieoficjalnych doniesień, które ujawnili dziennikarze portalu wyborcza.biz, rząd szykuje gruntowną rewizję systemu waloryzacji emerytur i rent.

Rewolucyjne zmiany w waloryzacji emerytur i rent

Zanim zagłębimy się w szczegóły, przypomnijmy, że waloryzacja to proces, dzięki któremu świadczenia emerytalne i rentowe są dostosowywane do bieżącej siły nabywczej waluty, czyli de facto do inflacji.

To mechanizm mający chronić seniorów przed ubóstwem i umożliwić im utrzymanie standardu życia w obliczu rosnących cen. Od jakiegoś czasu wspomina się o planach wprowadzenia dwukrotnej waloryzacji świadczeń. To dobra wiadomość dla osób starszych będących na utrzymaniu państwa.

Jedną z najbardziej znaczących propozycji jest wprowadzenie drugiej waloryzacji emerytur i rent w roku kalendarzowym – tym razem we wrześniu. Dotychczas seniorzy czekali na aktualizację swoich świadczeń raz do roku, co w obliczu dynamicznej inflacji wydaje się niewystarczające.

Co ciekawe, druga waloryzacja nie będzie już oparta na prostym przekroczeniu progu inflacyjnego. Zamiast tego, będzie ona wyliczana tak samo, jak waloryzacja marcowa, biorąc pod uwagę nie tylko inflację, ale i wzrost przeciętnych wynagrodzeń.

Dwie waloryzacje, obie o wskaźnik inflacji

Dla seniorów może to oznaczać znaczące zwiększenie świadczeń nawet o kilka procent rocznie. Kolejna zmiana dotyczy samego sposobu wyliczania waloryzacji marcowej.

Zamiast całorocznej inflacji, pod uwagę brana będzie tylko ta z drugiego półrocza poprzedniego roku. To zmiana, która może mieć mieszane skutki dla emerytów, szczególnie w sytuacji, gdy najwyższa inflacja miała miejsce w pierwszym półroczu.

Eksperci są podzieleni w ocenach nowych propozycji. Część z nich wskazuje na to, że zmiany mogą faktycznie przynieść oczekiwane korzyści, zapewniając seniorom lepszą ochronę przed inflacją. Jednak nie brakuje też głosów krytycznych, wskazujących na potencjalne ryzyko destabilizacji systemu emerytalnego.

Czy seniorzy mogą spać spokojnie? Czas pokaże, ale jedno jest pewne – zmiany te z pewnością będą szeroko komentowane i analizowane, bo pierwsza z planowanych waloryzacji już w marcu.

michaił chodorkowski gdzie mieszka

Nad Polską zbierają się czarne chmury? Michaił Chodorkowski mówi wprost

jacek gaworski zrzutka

Znany polski sportowiec umiera w szpitalu. „Raczysko przyspieszyło trzykrotnie”