w ,

Naukowcy wykryli to w e-papierosach. Uszkodzenie płuc to kwestia czasu

W dobie rosnącej popularności e-papierosów te doniesienia są bardzo niepokojące. Naukowcy ujawnili wyniki swoich nowych analiz.

e papierosy z witaminami
Fot. Depositphotos

Popularność e-papierosów rośnie głównie wśród młodych. Są oni przekonani, że to, co wydychają, jest bezpieczne, bo „to tylko para wodna”. Jednak najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie „Langmuir” pokazały, że jest w tej parze coś bardzo szkodliwego.

E-papierosy z witaminami? To może uszkodzić płuca

Naukowcy wykryli niepokojące zależności między dodatkiem witaminy E do płynów do wapowania a uszkodzeniem płuc. Używanie tego produktu może doprowadzić do potencjalnych problemów zdrowotnych.

Wapowanie, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń, jest często postrzegane jako bezpieczniejsza alternatywa dla tradycyjnego palenia.

Zgodnie z kanadyjskimi statystykami, w 2022 roku, jeden na dziesięciu Kanadyjczyków w wieku od 20 do 24 lat i jeden na piętnaście w wieku od 15 do 19 lat przyznał się do codziennego wapowania.

Mimo powszechnej wiary w nieszkodliwość pary, coraz więcej dowodów naukowych wskazuje, że tak nie jest. Badanie na nowo wywołało temat krótko- i długoterminowych konsekwencji używania e-papierosów.

„Wysokie szybkości ogrzewania potrzebne do odparowania tych składników mogą spowodować dalsze reakcje chemiczne. Składniki, które faktycznie są wdychane, mogą nie być tymi, które znajdują się w oryginalnym e-liquidzie”.

Tokoferol – niewidzialny wróg

Kluczowe znaczenie w badaniach nad wpływem e-papierosów na zdrowie odgrywa odkrycie dotyczące roli witaminy E, zwłaszcza jej formy – tokoferolu oraz octanu tokoferolu, dodawanych do płynów do wapowania.

Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Concordia University w Montrealu pod kierownictwem profesor Christine DeWolf ujawniły, że te substancje mogą poważnie uszkadzać płuca po podgrzaniu i wdychaniu.

Tokoferol ze względu na swoją strukturalną podobieństwo do lipidów znajdujących się w błonie surfaktantu płucnego może zakłócać jego kluczowe funkcje.

Surfactant, nanoskopowo cienka błonka białkowo-lipidowa, odgrywa zasadniczą rolę w wymianie gazowej między tlenem a dwutlenkiem węgla oraz stabilizuje napięcie powierzchniowe płuc podczas oddychania.

Obecność tokoferolu w tej delikatnej równowadze może zmieniać właściwości surfaktantu, co prowadzi do zmniejszenia zdolności do wymiany gazowej i zwiększenia wysiłku związanego z oddychaniem.

mur na granicy z białorusią ile km

Wraca strefa buforowa na granicy. Tusk: „Nie mamy do czynienia z żadnymi azylantami”

skrócenie czasu pracy do 7 godzin

Rząd zapowiada rewolucję na rynku pracy. Weekendy będą zaczynać się w czwartki