w ,

WTFWTF

Rząd zablokuje Polakom TikToka? Na początek restrykcjami objęto wąską grupę

Z jednej strony coraz większa cyfryzacja i powszechna obecność smartfonów, z drugiej zawracanie rzeki kijem i zakazy używania aplikacji.

zakaz używania tiktoka w polsce
Fot. Depositphotos

Cyberbezpieczeństwo to obecnie najważniejszy temat, w szczególności jeśli chodzi o urządzenia służbowe. Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji, podczas rozmowy w radiowej Trójce zdecydowanie odradzał używanie aplikacji budzących wątpliwości.

Zakaz używania TikToka w Polsce. W tej chwili tylko na urządzeniach służbowych

Wypowiedź ministra nie pojawiła się bez powodu. W tle tego typu zaleceń kryje się globalny dyskurs na temat prywatności danych i bezpieczeństwa, co ma związek z przybierającymi na sile cyberatakami i wyciekami informacji.

TikTok, będący jedną z najpopularniejszych aplikacji na świecie, znajduje się w samym centrum dyskusji dotyczącej przyszłości mediów społecznościowych ze względu na obawy dotyczące prywatności i potencjalnego wykorzystywania danych użytkowników przez Chiny.

Przykład polskiego ministra, który sam przyznał, że założył konto na TikToku, lecz nigdy nie zainstalował aplikacji na telefonie służbowym, może służyć jako wzór odpowiedzialnego postępowania.

Gawkowski podkreślił, że z aplikacji już nie korzysta i ogłosił, że jeśli chodzi o polski rząd, na urządzeniach służbowych żaden polityk nie powinien mieć zainstalowanego TikToka.

Czy TikToka ktoś powinien mieć na urządzeniu służbowym? Nie. Nikt nie powinien mieć TikToka na urządzeniu służbowym – powiedział podczas konferencji minister cyfryzacji.

Ministerstwo Cyfryzacji co prawda nie pracuje nad blokadą konkretnych operatorów platform społecznościowych, ale rekomenduje ograniczenie użycia potencjalnie ryzykownych aplikacji w kontekście sprzętu wykorzystywanego służbowo.

TikTok na cenzurowanym w USA

Obecnie Stany Zjednoczone procedują całkowity zakaz dostępu do TikToka w tym kraju dla wszystkich. Nad tym samym ruchem zastanawiają się również politycy w Unii Europejskiej.

Rząd USA dał właścicielowi aplikacji dziewięć miesięcy na całkowitą sprzedaż amerykańskiej części biznesu innej firmie. Powodem jest fakt, że właściciel TikToka podlega w całości rządowi Chin. Istnieje poważna obawa o niejawne przekazywanie danych użytkowników aplikacji temu reżimowi.

Warto też przypomnieć, że platformy społecznościowe (w tym Facebook, X oraz Instagram i TikTok) muszą bezwzględnie przestrzegać zapisów obowiązującego od sierpnia 2023 roku aktu o usługach cyfrowych (DSA).

grzechy z których trzeba się spowiadać

Z tych grzechów NIE TRZEBA się już spowiadać! Ks. Waldemar pokazał listę

800 plus tylko dla pracujących

Zmiany w 800 plus. Te rodziny mogą stracić pieniądze. Odbiorą im świadczenie