w ,

Popularny lek dla dzieci zniknął z listy refundacyjnej. Rodzice są zrozpaczeni. „Prosimy…”

Wyobraźmy sobie dzieci, których kości łamią się tak łatwo jak zapałki. Każdy krok to ryzyko ponownego złamania i niewyobrażalnego bólu. Właśnie pozbawiono ich leku.

hipofosfatazja objawy
Fot. Depositphotos

Żadne dziecko nie powinno doświadczać takiego koszmaru, a jednak dla około 25 małych Polaków dotkniętych rzadką chorobą genetyczną – hipofosfatazją (HPP) jest to codzienność. Jedyną nadzieją na uwolnienie ich od katastrofalnych skutków tej choroby jest enzymatyczna terapia zastępcza.

Dzieci z rzadką choroba pozbawione leku. Decyzja zapadła w resorcie zdrowia

Wykrzywione kości, deformacje całego szkieletu, nawracające złamania i wypadające zęby. To codzienność dla dzieci mającej tę rzadką chorobę. Teraz doszedł kolejny dramat. Lek, który ratuje ich życie, został usunięty z listy refundacyjnej.

Niestety – decyzją szefowej resortu zdrowia po raz kolejny nie znalazła się ona na liście refundowanych leków, mimo obietnic władz o priorytetowym leczeniu chorób rzadkich. Hipofosfatazja jest chorobą atakującą szkielet i niemal całkowicie pozbawiającą dotkniętych nią dzieci beztroskiego dzieciństwa.

Zamiast zabawy i odkrywania świata, na każdym kroku czai się widmo bólu i kolejnego załamania kości. Dla tych dzieci przejście kilkuset metrów jest wysiłkiem porównywalnym z wejściem na Mount Everest. Niemal każdej nocy ból wybudza je ze snu i nie daje zasnąć. Teraz dodatkowo zasnąć nie daje widmo braku lekarstwa.

Zrozpaczeni rodzice żalą się na decyzję rządu i wspólnie apelują do szefowej ministerstwa zdrowia o przywrócenie refundacji. Sprawa jest pilna, bo wraz z postępem choroby maleje perspektywa na normalne, samodzielne życie chorych.

„Choroby rzadkie i leczenie małych pacjentów miały być przecież priorytetem zarówno rządzącej koalicji, jak i resortu zdrowia – nie sprawiajcie byśmy uwierzyli, że jest inaczej.”

Rodzice rozkładają ręce i nie wiedzą, co robić ani odpowiedzieć swoim pociechom, kiedy pytają o przyszłość i o to, czy czeka ich wózek inwalidzki. Jak wytłumaczyć dziecku, że zostanie osobą niepełnosprawną? Każda następna odmowa refundacji terapii enzymatycznej jest wyrokiem skazującym dzieci na dożywotnie cierpienie.

Wraz ze zmianą władzy mieliśmy duże oczekiwania i nadzieję – piszą załamani rodzice. Niestety była to obietnica bez pokrycia. Kiedy pod koniec ubiegłego roku Donald Tusk zapowiedział, że dodatkowe 3 miliardy złotych trafią na leczenie dzieci z chorobami rzadkimi, rodzice poczuli się spokojniejsi.

Wierzyliśmy, że wreszcie nasze dzieci dostaną lek, który może uratować im życie – wspominają opiekunowie. Dla chorych dzieci i ich rodziców każdy dzień bez refundacji leku jest kolejnym dniem frustracji, bólu i traconych nadziei. Pozostaje nadzieja, że decyzja szefowej ministerstwa zdrowia zostanie odwrócona.

Źródło: rynekzdrowia.pl

przegląd samochodu 2023 cena

Ceny przeglądu auta wzrosną pięciokrotnie? „Nie były waloryzowane od 19 lat”

Nie żyje znany polski dziennikarz. „Żegnamy go z wielkim żalem i niedowierzaniem”