w ,

To dotyczy co piątego obywatela Polski. Na starość będzie płacz i lament

Ten temat od zawsze budzi kontrowersje. Gdy jesteśmy młodzi, w ogóle się tym nie przejmujemy. Niebezpiecznie robi się jednak na starość.

stabilizacja finansowa synonim
Fot. Depositphotos

Oszczędności Polaków od lat budzą wiele kontrowersji. Według najnowszych danych z raportu Intrum ECPR Pulse 2024, aż 19% Polaków przyznaje, że nie ma żadnych oszczędności. To alarmujące dane, które odzwierciedla trudną sytuację ekonomiczną w kraju. Czy problem leży w niskich zarobkach, czy też w złych nawykach finansowych?

Oszczędności Polaków 2024. Nie jest za dobrze

Analizując sytuację bardziej szczegółowo, okazuje się, że 31% badanych twierdzi, iż ich zarobki nie są wystarczające, by żyć komfortowo i bez stresu. Taka sytuacja nie sprzyja odkładaniu pieniędzy. Efekt jest wiadomy – okazuje się, że 19% z nas nie ma żadnych oszczędności.

Co więcej, 25% Polaków przyznaje, że na opłacenie bieżących rachunków i kredytów przeznacza od 61 do 80% swojego miesięcznego dochodu. Zostaje niewiele miejsca na jakąkolwiek formę odkładania na czarną godzinę. Życie pokazuje zatem, że to nie zawsze nasza wina.

Jak wypada Polska na tle Europy?

Porównując sytuację w Polsce z innymi krajami Europy, można dostrzec pewne różnice. Na przykład, w krajach skandynawskich aż 53% mieszkańców deklaruje, że jest w stanie regularnie odkładać pieniądze, co jest wynikiem zarówno wyższych zarobków, jak i lepszego zarządzania finansami.

Mimo, że Europa boryka się z podobnymi problemami takimi jak rosnące ceny i niepewność ekonomiczna, to jednak widać, że poziom oszczędności w poszczególnych krajach różni się znacząco.

Dlaczego oszczędzanie jest takie trudne?

Eksperci wskazują kilka przyczyn, dla których Polacy mają trudności z oszczędzaniem. Oprócz oczywistych czynników, jak niskie zarobki czy wysokie koszty życia, istotnym elementem jest brak edukacji finansowej.

Wielu Polaków po prostu nie posiada wystarczającej wiedzy na temat planowania budżetu, inwestowania czy zarządzania długiem.

Istnieją sprawdzone sposoby na poprawę naszej sytuacji finansowej. Kamila Stachowicz, ekspertka Intrum, zaleca kilka kroków, które mogą pomóc w budowaniu stabilności finansowej:

  1. Planowanie budżetu – Zrozumienie, gdzie faktycznie idą nasze pieniądze, jest pierwszym krokiem do lepszego zarządzania finansami.
  2. Automatyczne oszczędzanie – Ustawienie automatycznego przelewu na konto oszczędnościowe zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia pomaga w systematycznym odkładaniu środków.
  3. Edukacja finansowa – Inwestycja w wiedzę o finansach może przynieść długoterminowe korzyści, pomagając w lepszym zarządzaniu budżetem domowym.

Potrzeba zmiany i wsparcia rządzących

Problem braku oszczędności w Polsce jest złożony i wymaga nie tylko indywidualnych, ale także systemowych zmian. Nie zaszkodzi, by politycy znaleźli sposób na to, aby wspomóc Polaków w odkładaniu na stare lata.

Wzrost świadomości finansowej, lepsze planowanie budżetowe oraz wsparcie polityk gospodarczych, które umożliwią zwiększenie dochodów i obniżenie kosztów życia, są kluczowe dla poprawy sytuacji finansowej Polaków.

Możliwe, że nadchodzące lata przyniosą zmianę podejścia do oszczędzania, co pozwoli wielu rodzinom na budowanie bezpieczeństwa finansowego, które jest tak potrzebne w dzisiejszych, niepewnych czasach.

pikniki rodzinne mapa 800+

Nowe kryteria 800 plus. Część rodzin straci świadczenie. Rząd wprowadza zmiany

debata prezydencka usa kiedy

„Mamy przerąbane”. Panika w USA po przedwyborczej debacie Bidena z Trumpem