w

HAHAHA!HAHAHA! PŁACZĘPŁACZĘ KOCHAM TO!KOCHAM TO! WTFWTF

Tyle powinno wynosić idealne ciśnienie krwi u człowieka. Przełomowe odkrycie lekarzy

Nadciśnienie tętnicze, często określane mianem „cichego zabójcy”, jest poważnym problemem zdrowotnym dotykającym wielu ludzi na całym świecie. Nowe wyniki analiz wskazują, jakie powinno być idealne ciśnienie krwi.

ciśnienie krwi normy u dorosłych
Fot. Depositphotos

Szacuje się, że w Polsce nawet 12-15 milionów osób może cierpieć z powodu tego schorzenia, przy czym część z nich może nie być nawet świadoma swojego stanu. Przełomowe odkrycie naukowców rzuca światło na badania nad nadciśnieniem, określając całkiem nowe, optymalne wartości ciśnienia krwi, które mogą znacząco obniżyć ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia.

Nadciśnienie krwi. Jakie powinno być?

Ostatnie analizy przeprowadzone przez koreańskich naukowców ujawniają nowe, istotne fakty o nadciśnieniu tętniczym. Publikacja, która pojawiła się w prestiżowym czasopiśmie „JMIR Public Health & Surveillance”, dokładnie wyjaśnia przebieg badania.

Dane pobrane od niemal 69 tysięcy Koreańczyków w wieku powyżej 65 lat, u których niedawno zdiagnozowano nadciśnienie tętnicze, zostały poddane szczegółowej weryfikacji. Następnie eksperci podzielili uczestników badania na kilka grup.

Pod uwagę brali tu przyrost skurczowego ciśnienia krwi o 10 mm Hg. W późniejszym etapie dokonywane były obserwacje liczby zgonów z powodu chorób układu krążenia oraz innego rodzaju komplikacji zdrowotnych w każdej grupie. Wyniki badania okazały się niezwykle interesujące.

Pacjenci, u których odnotowano wartości skurczowego ciśnienia krwi mieszczące się w przedziale 120-139 mm Hg, wykazywali najmniejsze ryzyko zgonu, zarówno z przyczyn ogólnych, jak i spowodowanego schorzeniami sercowo-naczyniowymi. Ta obserwacja może okazać się przełomowa dla ogromnej rzeszy ludzi borykających się z problemem podwyższonego ciśnienia tętniczego.

Zaobserwowane zjawisko sugeruje, że utrzymywanie ciśnienia krwi w tym konkretnym zakresie może znacząco poprawić rokowania pacjentów z nadciśnieniem. Potencjalne konsekwencje tego odkrycia są niezwykle istotne, gdyż mogą wpłynąć na strategię leczenia i poprawienie jakości życia milionów osób zmagających się z tą powszechną dolegliwością.

Optymalny zakres ciśnienia krwi. Nowe ustalenia naukowców

Dotychczasowe zalecenia dotyczące wysokości ciśnienia krwi różnią się w zależności od kraju. W Stanach Zjednoczonych lekarze powszechnie zalecają, aby ciśnienie krwi utrzymywać na poziomie 120/80 mm Hg.

Według nich jest to najbardziej bezpieczna wartość ciśnienia krwi. W Polsce od 2019 roku obowiązują nowe wytyczne, które różnicują zalecane wartości ciśnienia w zależności od wieku pacjenta.

Dla osób do 65. roku życia zalecane ciśnienie krwi powinno mieścić się w zakresie 120-129/70-79 mm Hg. Pacjenci po 65. roku życia powinni utrzymywać ciśnienie na poziomie 130-139/70-79 mm Hg.

Natomiast dla osób powyżej 80. roku życia rekomendowany zakres ciśnienia wynosi 130-149/70-79 mm Hg. Te zróżnicowane normy uwzględniają specyficzne potrzeby i uwarunkowania zdrowotne pacjentów w wymienionych grupach wiekowych.

„Cichy zabójca” pod kontrolą? Nowe ustalenia mogą zmienić sposób leczenia nadciśnienia

Jednak badanie przeprowadzone przez koreańskich naukowców zwraca również uwagę na inny, często pomijany aspekt – istnienie potencjalnego dolnego limitu bezpiecznego ciśnienia krwi.

Eksperci zaobserwowali, że wskaźniki śmiertelności wzrosły u uczestników z odczytem poniżej 120 mm Hg. To odkrycie może mieć wpływ na sposoby, w jaki obecnie leczone jest nadciśnienie. Sugeruje ono bowiem, że zbyt agresywne obniżanie ciśnienia krwi może nie być korzystne dla wszystkich pacjentów.

Te wyniki podkreślają złożoność problemu nadciśnienia i konieczność indywidualnego podejścia do każdej cierpiącej na nie osoby. Choć ogólne wytyczne są niezwykle pomocne, to jednak każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie, biorąc pod uwagę wiek, ogólny stan zdrowia i inne czynniki ryzyka.

Nadciśnienie tętnicze pozostaje jednym z największych wyzwań współczesnej medycyny, jednak dzięki ciągłym badaniom naukowcy są coraz bliżej zrozumienia, jak skutecznie walczyć z tym „cichym zabójcą”.

Eksplorowanie tematu przez ekspertów jest bardzo istotne, a nowe odkrycia mogą stać się kluczem do dłuższego życia dla osób z nadciśnieniem, jednak równie ważna jest tutaj profilaktyka prowadzona przez pacjentów. Regularne kontrolowanie ciśnienia, prowadzenie zdrowego stylu życia, trzymanie się odpowiedniej diety oraz aktywność fizyczna to podstawy, o które warto dbać na co dzień.

inpost reklama na paczkomatach

Niestandardowe podejście do reklamy – realizacja InPost

kolejki do lekarzy nfz

Ministerstwo Zdrowia szykuje rewolucję. Czy to koniec skierowań do lekarza?