w ,

HAHAHA!HAHAHA!

Tyle kosztuje wychowanie dziecka do 18. roku życia. Kwota jest gigantyczna

Kto obecnie planuje założenie rodziny, musi liczyć się z ogromnymi wydatkami. Są one rozciągnięte w czasie, dlatego z reguły nie zauważamy, jak gigantyczna to kwota.

ile kosztuje wychowanie dziecka do 18 roku życia
Fot. Depositphotos

Rosnące koszty życia i niepewna przyszłość sprawia, że coraz więcej młodych Polaków zadaje sobie pytanie: czy stać nas na dzieci? Demografia pozostawia wiele do życzenia i żaden rząd do tej pory nie rozwiązał tego problemu. Najnowsze wyniki analiz są alarmujące.

Marzysz o rodzinie? Szykuj się na astronomiczne wydatki

Ile kosztuje wychowanie dziecka do 18. roku życia? To pytanie zadaje sobie wiele osób marzących o potomstwie. Centrum im. Adama Smitha przedstawiło szokujące dane, które mogą przyprawić o zawrót głowy niejednego przyszłego rodzica.

Koszt wychowania jednego dziecka do 18. roku życia w 2024 roku oszacowano na astronomiczną kwotę 346 tysięcy złotych! To oznacza, że miesięcznie rodzice muszą być gotowi na wydatek rzędu 1602 złotych – tylko na jedno dziecko.

Ale to nie koniec niespodzianek. Jeśli marzy Wam się dwójka pociech, przygotujcie się na prawdziwy finansowy rollercoaster. Koszty rosną wówczas do zawrotnej sumy 579 tysięcy złotych. To o 61 tysięcy złotych więcej niż w ubiegłym roku!

Skąd tak drastyczny wzrost? Eksperci tłumaczą, że ich szacunki opierają się na minimum socjalnym, które ma zapewnić „godziwy, choć skromny poziom życia”. Warto zaznaczyć, że mówimy tu o górnej granicy ubóstwa.

Młodzi Polacy mówią „nie” rodzicielstwu. To powinno martwić

W świetle tych przerażających liczb nie dziwi fakt, że aż 35% młodych Polek i Polaków w wieku 18-24 lat deklaruje, że nie chce mieć dzieci. To prawie co trzecia osoba w tym przedziale wiekowym. Co ciekawe, tylko 16% z nich jako główny powód podaje sytuację finansową i koszty utrzymania dzieci.

Inne powody to między innymi „wiek, brak takiej potrzeby, odpowiedzialność i obowiązki”. Niektórzy wprost przyznają, że „nie lubią dzieci” lub cenią sobie „wolność, wygodę i spokój”.

Tak wysoko wywindowaliśmy oczekiwania, jaki ma być idealny rodzic, że coraz więcej ludzi nie chce powiedzieć sprawdzam, nie chce mieć dzieci. Jest to widoczne szczególnie w dużych miastach, gdzie obserwujemy niemal wyścig zbrojeń na lepszą szkołę czy dodatkowe zajęcia – komentuje Anna Gołębicka z Centrum im. Adama Smitha cytowana przez portal 300gospodarka.pl.

Czy to oznacza, że Polska stoi przed demograficzną katastrofą? Eksperci biją na alarm podkreślając, że to właśnie na rodzinach wielodzietnych opierał się dotychczas wzrost demograficzny. Przekonują, że posiadanie dziecka to nie tylko koszty, ale przede wszystkim strategiczna inwestycja w kapitał ludzki.

Czy te argumenty przekonają młodych Polaków? Czy jesteśmy świadkami końca tradycyjnego modelu rodziny w Polsce? W tej chwili światełka w tunelu nie widać.

zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn

500 plus dla seniora. Wystarczy złożyć prosty wniosek w ZUS i czekać na przelew

z ostatniej chwili

PILNE. Były senator PiS poszukiwany listem gończym zatrzymany przez policję