w ,

Rząd pracuje nad ogromną podwyżką podatku. Plan zakłada 10-krotny wzrost

To dla posiadaczy paneli będzie prawdziwa rewolucja. Docelowo zmiana może być gwoździem do trumny polskiej fotowoltaiki. Branża już teraz wyraża sprzeciw.

ekologiczne gwiazdy telewizji celebryci influencerzy energetyka panele fotowoltaiczne ekologia środowisko

Czy branżę fotowoltaiczną czeka poważny kryzys? Nowe propozycje Ministerstwa Finansów mogą doprowadzić do drastycznego wzrostu opodatkowania farm fotowoltaicznych, stawiając pod znakiem zapytania rentowność wielu inwestycji w odnawialne źródła energii – donosi portal gramwzielone.pl.

Gigantyczny wzrost podatku. Właściciele fotowoltaiki w panice

Nowe regulacje, nad którymi pracuje Ministerstwo Finansów, mogą przynieść prawdziwe trzęsienie ziemi w branży fotowoltaicznej. Według informacji uzyskanych od jednego z czołowych deweloperów farm fotowoltaicznych w Polsce, właścicielom elektrowni PV grozi nawet około 10-krotny wzrost kosztów podatkowych.

To oznacza, że podatek od nieruchomości dla typowej farmy o mocy 1 MW może wzrosnąć z obecnych 5-10 tys. zł do zawrotnej kwoty 50-60 tys. zł rocznie. Andrzej Nentwig, partner w Res Operations (spółce zarządzającej ponad 750 MW operacyjnych farm fotowoltaicznych w Polsce) przedstawia jeszcze bardziej pesymistyczny scenariusz.

W jego ocenie, wzrost podatku może być nawet kilkunastokrotny. – Propozycji Ministerstwa Finansów, z perspektywy dążenia naszego kraju do faktycznej, a nie tylko deklaratoryjnej transformacji energetycznej, nie da się niestety oceniać inaczej aniżeli skrajnie negatywnie – komentuje ekspert.

Ministerstwo Finansów kontra zielona energia

Choć oficjalnie celem nowych przepisów ma być ograniczenie niejasności dotyczących opodatkowania budowli podatkiem od nieruchomości, to projekt zmian budzi poważne wątpliwości. Kluczowym problemem jest brak jednoznacznego określenia, że podatek od budowli powinien dotyczyć tylko części budowlanych elektrowni fotowoltaicznych, czyli wyłącznie konstrukcji wsporczych.

To otwiera furtkę do naliczania przez gminy znacznie wyższego podatku, uwzględniającego wartość nie tylko części konstrukcyjnych, ale także pozostałych komponentów, mających znacznie wyższą wartość. Co gorsza, nowy podatek może nie uwzględniać deprecjacji sprzętu, co jeszcze bardziej uderzy w właścicieli farm fotowoltaicznych. Andrzej Nentwig ostrzega.

„W praktyce przy obecnych cenach energii, a nawet zakładając pewien ich wzrost, zwiększony podatek mógłby stanowić kilkanaście procent wartości przychodów generowanych przez elektrownię fotowoltaiczną. Tak skonstruowany podatek może doprowadzić do drastycznego obniżenia opłacalności inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne.”

Czy to oznacza koniec marzeń o zielonej transformacji energetycznej w Polsce? Czy rząd celowo uderza w branżę odnawialnych źródeł energii? Jeśli proponowane zmiany wejdą w życie, mogą one zahamować rozwój fotowoltaiki w naszym kraju na wiele lat.

Branża fotowoltaiczna z niepokojem oczekuje na dalszy rozwój sytuacji. Projekt nowelizacji ustawy oznaczony numerem UD72 jest nadal przedmiotem prac w rządzie, a Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie nowych przepisów z początkiem 2025 roku.

mjr robert jeł pilot

Robert Jeł ps. „Killer” nie żyje. To on zginął w katastrofie samolotu Bielik w Gdyni

Znany polski dziennikarz sportowy nie żyje. Odszedł w wieku zaledwie 49 lat