w

Tych rzeczy nie trzeba prać ręcznie. Większość nie wie, że można je wrzucić do pralki

Ręczne pranie to czynność, za którą nie przepada chyba większość osób. Są jednak przedmioty, których z obawy przed ich zniszczeniem, zazwyczaj nie wrzuca się do pralki.

czego nie można prać w pralce
Fot. Depositphotos

Często obawiamy się, czy daną rzecz można wrzucić do pralki i jej nie zniszczyć. Okazuje się, że takich przedmiotów jest bardzo dużo. Oto lista nieoczywistych rzeczy, które z powodzeniem można prać w automacie.

Czego nie można prać w pralce, a co można do niej włożyć bez obaw?

Pranie ubrań i innych przedmiotów to nieodłączny element naszego życia codziennego. Choć pralka automatyczna jest powszechnym urządzeniem w większości gospodarstw domowych, wiele osób wciąż obawia się korzystać z niej w pełni.

Strach przed zniszczeniem delikatnych tkanin czy niepewność co do odpowiednich ustawień sprawiają, że niektórzy rezygnują z prania pewnych rzeczy w maszynie i robią to ręcznie. Okazuje się, że niepotrzebnie!

Poduszki

Chociaż poduszki są zwykle pokryte poszewkami, nadal gromadzą kurz, sebum z twarzy czy martwy naskórek. W związku z tym umieszczenie poduszek w pralce jest skutecznym sposobem na ich odkażenie. Do ich prania warto zastosować chłodną lub ciepłą wodę i łagodny detergent.

Jeśli posiadasz poduszkę podróżną, dobrym pomysłem jest wypranie jej po powrocie z wyjazdu. Wystarczy wrzucić ją do pralki na delikatny cykl z ciepłą wodą i użyć łagodnego detergentu.

Torby wielokrotnego użytku

Materiałowe torby na zakupy wielokrotnego użytku od czasu do czasu mogą się nieco zabrudzić. Aby je dokładnie wyczyścić, wystarczy umieścić je w pralce.

Podkładki pod myszkę komputerową

Podkładki pod mysz do komputera są rzadko prane, ale bardzo się brudzą. Można jednak z powodzeniem umieścić je w pralce. W ich przypadku zalecane jest wybranie delikatnego cyklu – to wystarczy, aby pozbyć się z nich wszystkich zarazków.

Trampki

Niektóre trampki można prać w pralce. Należy się tylko wyjąć z nich wkładki, a sznurowadła umieścić w siateczce do prania. Do oczyszczenia butów wystarczy zimna woda i delikatny cykl prania. Wirowanie nie będzie tu konieczne.

Wypchane pluszaki

Na pluszowych, wypchanych zabawkach, gromadzi się mnóstwo kurzu i drobnoustrojów, dlatego powinno się je regularnie czyścić. Wszelkie zabrudzenia z powodzeniem usunie pralka. W ich przypadku warto użyć zimnej wody i dwukrotnie wypłukać, aby usunąć wszelkie pozostałości detergentu.

Maty do jogi

Maty do jogi można prać w pralce. Wystarczy ustawić urządzenie na delikatny cykl z ciepłą wodą, pomijając jednak wirowanie.

Wałki malarskie

Tak, wałek do malowania również można wyprać w pralce! Najpierw trzeba go tylko dokładnie opłukać z farby i oczywiście odłączyć od uchwytu. Do wyprania wałka idealnie posłuży szybki lub delikatny cykl prania.

Końcówki mopów

Mopy bez obaw można prać nawet w gorącej wodzie. Trzeba jedynie pamiętać, aby nie wkładać ich razem z ubraniami.

Dywaniki samochodowe

Dywaniki samochodowe jak najbardziej można prać w pralce w delikatnym cyklu prania w ciepłej wodzie, po uprzednim ich wytrzepaniu.

Plecaki i saszetki

Jeśli regularnie nosimy plecak, to równie regularnie powinniśmy go również prać. Można to bezpiecznie zrobić w pralce, należy jednak pamiętać, aby odwrócić plecak na lewą stronę, a cykl prania ustawić na delikatny z zimną wodą.

Podobnie jak w przypadku plecaków, saszetki również można prać w pralce. Wystarczy wywrócić je na lewą stronę, dodać łagodny detergent i prać w delikatnym cyklu.

Rękawice i gąbki kuchenne

Większość rękawic kuchennych i uchwytów do garnków można prać w pralce w cyklu z ciepłą wodą. Jednak w przypadku tych wykonanych z silikonu, zmywarka będzie znacznie lepszym rozwiązaniem. Gąbki kuchenne są pełne zarazków, więc dezynfekcja ich w pralce to bardzo dobry pomysł!

Piłki tenisowe

Tak, można je wrzucać do pralki! Niektórzy robią to, aby po praniu ręczniki i kołdry były bardziej puszyste. To taki domowy trick, który może wiele zmienić.

Zasłony prysznicowe

Zasłony prysznicowe można bezpiecznie prać w pralce w ciepłej wodzie. Wystarczy pominąć cykle wirowania i płukania.

koronawirus covid bankructwo firm upadek gospodarki

Małe polskie sklepy umierają. Niszczą je drożyzna, ceny prądu i wysokie koszty pracy

rozliczenie składki zdrowotnej 2023 ryczałt

3 tys. zł nowego wsparcia z ZUS. Lawina wniosków. Pierwsze osoby już dostały przelewy