w

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! WTFWTF KOCHAM TO!KOCHAM TO! OMGOMG HAHAHA!HAHAHA!

Ci seniorzy muszą pilnie wymienić dowody osobiste. Mają na to mało czasu

Seniorzy mają kolejny obowiązek administracyjny. Chodzi o wyrobienie nowego dowodu osobistego. Nie każdy jednak wie, że zmieniło się prawo.

dowód osobisty seniora wymiana
Fot. Depositphotos

Nie każdy senior wie, że przekroczenie magicznej granicy 65 lat nie zwalnia z pewnych obowiązków administracyjnych. Chodzi w tym przypadku o wymianę dowodu osobistego. Choć brzmi to jak kolejna zbędna formalność, w rzeczywistości jest to ważny aspekt ciągłości naszych praw obywatelskich.

Seniorzy muszą wymienić dowody osobiste. Nie ma już dokumentu na czas nieokreślony

Przepisy jasno mówią – po 65. roku życia wymiana dowodu osobistego jest obowiązkowa co dziesięć lat. Może to być zaskoczenie dla wielu osób starszych, które nie wiedzą, że w 2015 roku zmieniły się przepisy.

Wiele osób w podeszłym wieku nie jest świadomych tego wymogu, bo ci, którzy wyrabiali dokument dekadę temu robili to już po nowemu. Dowód osobisty wydawany jest bezterminowo tylko tym osobom, które ukończyły 70. rok życia.

Dowody osobiste na czas nieokreślony były wydawane do marca 2015 roku, ale wtedy zmieniło się prawo. To oznacza, że za moment w kolejce po nowy dokument ustawią się seniorzy, którym ważność dokumentu właśnie mija.

Wymiana dowodu – o czym należy pamiętać – nie jest już drogą przez mękę. Można to łatwo zrobić osobiście w dowolnym urzędzie miasta czy gminy. Jeśli senior jest wygodny i nie ma problemu z obsługą komputera, załatwi sprawę przez internet.

Jest jednak jedno ale. Nowe dowody zawierają odciski palców oraz podpis elektroniczny, dlatego i tak zajdzie konieczność osobistego stawiennictwa w urzędzie. Nowy dokument można odebrać nawet w ciągu od 2 tygodni do 30 dni od złożenia wniosku.

Nie żyje popularna dziennikarka. Miała 46 lat. Odeszła w hospicjum po długiej chorobie

ile w koperte na slub 2024

Podliczyła zawartość kopert po ślubie. Załamała się. „To jest jakaś kpina”