w ,

Przy pomocy AI ożywiono zdjęcia z Powstania Warszawskiego. Ten film wgniata w fotel

Przeszłość ożyła. Sztuczna inteligencja przenosi nas w sam środek Powstania Warszawskiego. To nagranie szczególnie w dniu rocznicy sprawi, że padniecie z wrażenia.

powstanie warszawskie ai
Fot. Depositphotos

W 80. rocznicę Powstania Warszawskiego staliśmy się świadkami niezwykłego połączenia smutnej i krwawej historii z nowoczesną technologią. Dzięki innowacyjnym projektom, wykorzystującym sztuczną inteligencję, możemy zobaczyć heroiczną walkę powstańców w zupełnie nowym świetle.

Fotograf ożywił zdjęcia z tamtego okresu przy pomocy AI

Fotograf Mariusz Zając podjął się niezwykłego wyzwania – stworzenia filmu o Powstaniu Warszawskim przy użyciu sztucznej inteligencji. Efekt jego pracy może przyprawić o dreszcze nawet najbardziej sceptycznych widzów. Na podstawie archiwalnych zdjęć, AI wygenerowała poruszające sekwencje, dodając ruch, dźwięk i kolor do statycznych kadrów z 1944 roku.

„Film powstał z oryginalnych archiwalnych fotografii z Powstania Warszawskiego z 1944 roku, które zostały poddane koloryzacji (AI) i procesowi color gradingu, następnie je animowano przy użyciu sztucznej inteligencji (AI)” – wyjaśnia Zając.

W ten sposób udało się idealnie odtworzyć ruch kamery i efekty wizualne – wybuchy, dym i kurz czy ruch pojazdów oraz mieszkańców. Dzięki temu można niejako przenieść się w czasie i mieć wrażenie, ze jest się w środku tych tragicznych wydarzeń.

Jednak artysta przestrzega przed traktowaniem jego dzieła jako dokumentu historycznego. – Jest to eksperyment filmowy. Nie należy traktować i nie wolno traktować tego filmu jako archiwalnego zapisu wydarzeń z 1944 roku, ponieważ widoczne na filmie sceny na pewno wyglądały inaczej, a zbieżność z prawdziwymi wydarzeniami jest bliska zeru – podkreśla Zając cytowany przez Radio ZET.

Powstanie Warszawskie jak żywe

Równie intrygujący projekt zaprezentował Jacek Jerzy Jabłoński na profilu „Sztuczna Polska”. Artysta podjął się zadania ożywienia i pokolorowania ikonicznych zdjęć z Powstania. – Powstanie Warszawskie to wielki hołd oddany pamięci i życiu. Przy pomocy AI ożywiłem kilka kadrów z tych heroicznych dni – wyjaśnia Jabłoński.

AI może sprawić, że zyskamy skuteczny sposób na zainteresowanie młodzieży historią i przyciągnięcie jej uwagi do tragicznych, ale jakże ważnych wydarzeń z przeszłości naszego kraju.

Nie można oczywiście ukrywać, że sztuczna inteligencja może być też niebezpiecznym narzędziem przy obróbce historycznych zdjęć. Przede wszystkim może dochodzić do nadinterpretacji i manipulacji faktami i obrazem. Miejmy nadzieję, że dzięki temu nie powstaną materiały wypierające te autentyczne.

Technologia otworzyła nowe, fascynujące możliwości. Teraz to od nas zależy, jak mądrze i odpowiedzialnie je wykorzystamy. Wspomnianemu artyście udało się godnie uczcić pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego i przekazać ich historię kolejnym pokoleniom.

ardanowski o kaczyńskim

Kaczyński zostanie surowo ukarany? Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował

pko bp ostrzega

Gigantyczna awaria w PKO BP. Klienci widzą ujemne salda sięgające miliardów złotych