w ,

Nie żyje znana dziennikarka TVP z Krakowa. Była córką wybitnego aktora

W nocy z niedzieli na poniedziałek świat polskiego dziennikarstwa i kultury pogrążył się w żałobie. Zmarła córka legendarnego aktora i dziennikarka TVP. Jej odejście oznacza koniec pewnej epoki.

W nocy z niedzieli na poniedziałek świat polskiego dziennikarstwa i kultury pogrążył się w żałobie. Zmarła córka legendarnego aktora i dziennikarka krakowskiego oddziału TVP. Jej odejście oznacza koniec pewnej epoki.

Maria Osterwa-Czekaj nie żyje

Maria Osterwa-Czekaj, urodzona 26 października 1942 roku w Krakowie, od najmłodszych lat była skazana na wielkość. Jako córka Juliusza Osterwy, jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, nosiła na swoich barkach ciężar rodzinnego dziedzictwa. Czule nazywana „Matadorkiem”, Maria już w dzieciństwie zapowiadała się na osobę wyjątkową.

Jej życiorys czyta się jak fascynującą powieść. Krew arystokratyczna płynąca w jej żyłach – dzięki dziadkom, księciu Pawłowi Janowi Sapiehy i Matyldzie Windisch-Graetz – mogła predestynować ją do życia w luksusie i blasku fleszy. Jednak Maria wybrała inną drogę, pełną wyzwań i poświęcenia.

Początkowo związana ze sztuką – studiowała architekturę na Politechnice Krakowskiej, by ostatecznie ukończyć Wydział Form Przemysłowych ASP w Krakowie – Maria znalazła swoje prawdziwe powołanie w dziennikarstwie.

Przez lata pracowała jako dziennikarka i reżyserka filmów dokumentalnych w krakowskim ośrodku Telewizji Polskiej, tworząc materiały, które na zawsze zapisały się w annałach polskiego dziennikarstwa.

Niestrudzona bojowniczka o wolność. Tajemnice działalności konspiracyjnej Marii Osterwy-Czekaj

Mało kto wie, że za elegancką fasadą dziennikarki kryła się nieustraszony duch walki o wolność i demokrację. W mrocznych czasach stanu wojennego Maria Osterwa-Czekaj nie wahała się podjąć ryzyka, angażując się w działalność konspiracyjną.

Współpracowała z Komisją Hutników Solidarność w hucie im. Lenina oraz z tajemniczym „Bunkrem” w kościele w Mistrzejowicach. To właśnie tam, narażając własne bezpieczeństwo, pomagała przy wydawaniu podziemnych druków i organizowała przyjazdy zagranicznych dziennikarzy do Krakowa. Jej odwaga i determinacja przyczyniły się do podtrzymania ducha oporu w trudnych czasach.

Kiedy nadeszła chwila przełomu, Maria nie spoczęła na laurach. Aktywnie uczestniczyła w kampanii wyborczej Komitetu Obywatelskiego NSZZ „Solidarność” w 1989 roku, a następnie zaangażowała się w odrodzenie samorządu w Krakowie.

imie-zenskie-maria-zakazane

To żeńskie imię było kiedyś zakazane. Dziś nosi je w Polsce aż 600 tys. kobiet

inflacja marzec 2023

Są nowe dane o inflacji. Drożyzna ponownie niebezpiecznie się rozpędza