w ,

KOCHAM TO!KOCHAM TO! JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! PŁACZĘPŁACZĘ HAHAHA!HAHAHA! WTFWTF

Definitywny koniec religii w szkołach? Jest nowy komunikat wiceminister edukacji

Będą kolejne zmiany w zakresie nauczania religii w szkołach państwowych. Doniesienia te potwierdziła Joanna Mucha, wiceszefowa resortu edukacji. Co się zmieni?

koniec religii w szkołach
Fot. Depositphotos

Czy Ministerstwo Edukacji Narodowej rozważa radykalne kroki względem nauczania religii w szkołach publicznych? Wiceminister edukacji Joanna Mucha postawiła sprawę jasno komentując doniesienia mediów. Intensywne rozmowy już trwają.

Jest nowy plan rządu. Chodzi o nauczanie religii w szkołach

Joanna Mucha W piątkowym wywiadzie dla Radia Zet potwierdziła, że resort prowadzi intensywne rozmowy nad wprowadzeniem maksymalnie jednej lekcji religii tygodniowo w szkołach. To drastyczna zmiana w porównaniu z obecnym stanem, gdzie w wielu placówkach religia odbywa się dwa razy w tygodniu.

Nie ma planów, żeby lekcja religii zniknęła z planu zajęć – zapewniła jednocześnie Mucha, jednak jej kolejne słowa mogą budzić niepokój wśród zwolenników obecnego systemu. Wiceszefowa resortu stwierdziła bowiem, że ewentualne decyzje o usunięciu lekcji religii w szkole powinna podejmować społeczność szkolna, a nie Kościół.

Zdaniem wiceminister edukacji należy wyrwać możliwość decydowania o tym z rąk hierarchów kościelnych i przerzucić to na barki nauczycieli, rodziców i uczniów. Plany ministerstwa spotkały się z ostrą reakcją Konferencji Episkopatu Polski.

Na religii o religii, a nie o ideologiach

Biskupi nie przebierają w słowach, wyrażając „stanowczy sprzeciw” wobec proponowanych zmian. W opublikowanym 12 czerwca stanowisku podkreślają, że lekcja religii w szkołach publicznych jest standardem w 23 krajach Europy i apelują o uwzględnienie woli rodziców.

Nauczanie religii w szkole stanowi integralną część wychowania człowieka w jego sferze intelektualnej, moralnej i duchowej – argumentują biskupi, dodając, że treści przekazywane na lekcji religii uczą budowania relacji osobowych, wrażliwości serca, postawy braterstwa oraz wzajemnego szacunku i dialogu z przedstawicielami różnych nacji, religii i światopoglądów.

Jednak Joanna Mucha nie pozostawia złudzeń co do intencji ministerstwa. – Chcę, żeby lekcja religii była lekcją naprawdę religii, a nie ideologii – podkreśla wiceministra, dodając, że zjawiskiem niedopuszczalnym jest poruszanie na tych zajęciach tematów takich jak aborcja, związki partnerskie czy homoseksualizm.

Od września tego roku oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej ocen końcowych, a ministerstwo pracuje nad rozporządzeniem umożliwiającym łączenie grup podczas lekcji religii i etyki.

starcze plamy jak się pozbyć

Te plamki na skórze ma większość seniorów. Wystarczą dwie rzeczy, by je usunąć

koronawirus objawy 2024

To się już dzieje w całym kraju. Lekarz alarmuje. „W ogóle się o tym nie mówi”