w ,

W ZUS czekają pieniądze po zmarłych krewnych. To nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych

Średnio 29 tys. zł leży na subkontach w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. To pieniądze, które podlegają dziedziczeniu, jeśli konta te należą do zmarłych osób.

subkonto zus dziedziczenie wniosek
Fot. Depositphotos

Subkonto w ZUS stanowi istotną część każdego ubezpieczonego przyszłego emeryta. Jest to miejsce, gdzie gromadzone są jego składki. Dotyczy to szczególnie osób, które są członkami Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE) oraz tych, którzy urodzili się po 1968 roku, ale nie dołączyli do OFE.

Ogromne pieniądze zmarłych osób leżą w ZUS. Nikt po nie nie sięga

Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, podkreśla, że wypłata środków z takiego subkonta niestety nie następuje automatycznie. Konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w siedzibie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Prawo do dziedziczenia mają wszystkie osoby wskazane przez zmarłego, zarówno członków OFE, jak i tych, którzy urodzili się po 1968 roku i nigdy członkami Otwartych Funduszy Emerytalnych nie byli ani przez chwilę.

Aby odzyskać środki z subkonta ZUS – jak już wspomniano – konieczne jest złożenie dokumentów. Procedura ta różni się w zależności od tego, czy zmarły był członkiem OFE, czy też posiadał tylko subkonto w ZUS.

W przypadku osób, które nie były członkami OFE i posiadały subkonto w ZUS, proces rozpoczyna się bezpośrednio w ZUS. W pozostałych przypadkach konieczne jest zgłoszenie się do OFE. Ekspertka z ZUS zwraca uwagę, że istotne jest bieżące aktualizowanie danych adresowych osób uprawnionych do dziedziczenia.

Osobą uprawnioną do otrzymania środków zgromadzonych na subkoncie w ZUS może być nie tylko członek rodziny osoby ubezpieczonej, ale także każda osoba fizyczna, np. przyjaciel.

Subkonto ZUS. Dziedziczenie. Wniosek jest niezbędny

Podkreśla także, że osoby, które zdecydowały o zaprzestaniu odprowadzania składek do OFE, powinny zgłosić tę zmianę w OFE. W przypadku, gdy osoba zmarła nie wyznaczyła nikogo do dziedziczenia tych pieniędzy, środki z subkonta staną się częścią spadku.

Co się stanie, jeśli zmarła osoba była samotna? Wówczas wszystkie środki zostaną przekazane osobom znajdującym się na mocy obowiązujących przepisów w gronie spadkobierców.

Warto wiedzieć, do którego OFE należała bliska nam osoba, gdyż w obecnym stanie prawnym ZUS może udzielić informacji małżonkowi lub dzieciom osoby zmarłej odnośnie jej członkostwa w OFE jedynie na podstawie prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, lub zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis z ZUS cytowana przez Wirtualną Polskę.

W przypadku śmierci osoby, która nie była członkiem OFE i dla której ZUS prowadził jedynie subkonto, ZUS informuje osoby uprawnione o możliwości złożenia wniosku o wypłatę środków, choć nie ma takiego obowiązku.

ZUS rzeczywiście oferuje możliwość odzyskania środków z subkonta po zmarłych krewnych, jednak proces ten wymaga odpowiedniego wnioskowania i spełnienia określonych kryteriów. Warto to te pieniądze sięgnąć, bo przepadną. Kwoty są czasami bardzo duże.

Proces zrealizujemy na wniosek osoby uprawnionej. Ta powinna go złożyć na formularzu USS „Wniosek o transfer/wypłatę środków z subkonta osoby ubezpieczonej”. Aby uzyskać środki z subkonta, nie trzeba korzystać z usług firm zewnętrznych.

Co to jest wypłata gwarantowana z ZUS?

Wypłata gwarantowana to jednorazowe świadczenie pieniężne wypłacane osobom uposażonym po śmierci emeryta, który nabył prawo do emerytury docelowej po osiągnięciu wieku 65 lat i miał subkonto w ZUS.

Wskazana przez emeryta osoba uposażona nabywa prawo do całości albo części wypłaty gwarantowanej, jeżeli śmierć emeryta nastąpiła w ciągu 3 lat od miesiąca, w którym po raz pierwszy wypłaciliśmy mu emeryturę.

Jeżeli emeryt nie wskaże żadnej osoby uposażonej, to oznacza, że osobą uposażoną jest jego współmałżonek, pod warunkiem że w chwili śmierci emeryta pozostawał z nim we wspólności majątkowej. W pozostałych przypadkach wypłata gwarantowana wchodzi w skład spadku.

kuny chorwackie do kiedy wymiana

Tymi banknotami już w sklepach nie zapłacimy. Wszystkie niedawno straciły swoją ważność

cechy kobiety psychopatki

Kobiety są w większości psychopatkami? Szokujące odkrycie ekspertów z Wielkiej Brytanii