w ,

Polskie nastolatki w dramatycznej kondycji psychicznej. Liczba samobójstw przytłacza

W ostatnich latach obserwujemy niepokojący trend pogarszającego się stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce.

kondycja psychiczna dzieci i młodzieży
Fot. Depositphotos

Trend jest jednoznaczny. Jeśli chodzi o stan zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce, trzeba bić na alarm. Zjawisko to nasiliło się w obliczu pandemii, zmian geopolitycznych oraz wojny na Ukrainie, a także rosnącej presji edukacyjnej.

Kondycja psychiczna nastolatków. Eksperci apelują o natychmiastowe działania

Nie da się ukryć, że polskie szkoły borykają się z poważnym niedoborem specjalistów od zdrowia psychicznego. Psychologowie szkolni są na wagę złota, a ich brak odbija się negatywnie na well-being uczniów.

Barbara Nowacka, szefowa resortu edukacji, podkreśla, że „jeśli dziecko nie znajdzie wsparcia w domu, powinno znaleźć je w szkole”. Niestety, rzeczywistość często wygląda inaczej. Jakie są przyczyny pogarszającego się stanu zdrowia psychicznego?

Izolacja spowodowana pandemią, niepewność wynikająca z sytuacji geopolitycznej, a także presja społeczna w wielu wymiarach – to tylko niektóre z czynników wpływających na zdrowie psychiczne młodych ludzi.

„Stan psychiczny polskiej młodzieży jest bardzo zły. Liczba samobójstw przytłacza i przeraża, a depresja wśród młodych osób jest realnym problemem i wyzwaniem również dla Ministerstwa Edukacji Narodowej i dla Ministerstwa Zdrowia.”

Co jeszcze jest w tej sprawie frustrujące? Na przykład to, że co piąty rodzic nie ma pojęcia, czy w szkle, do której uczęszcza ich dziecko, ma na miejscu psychologa.

Drastycznie rośnie liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży

Jak pokazało badanie „Zachowania samobójcze wśród dzieci i młodzieży. Raport za lata 2012-2021”, w tym okresie nastąpił wzrost prób samobójczych o 77 proc.

Z kolei o 19 proc. wzrosła liczba udanych prób zakończonych śmiercią dziecka. Zgonów tego typu było w 2020 roku około 800, a w 2021 roku już ponad 1400.

Katarzyna Dubno z Fundacji Adamed zwraca uwagę na wzrost liczby zaburzeń psychicznych wśród uczniów, w tym depresji, lęków czy zaburzeń odżywiania.

W odpowiedzi na rosnący problem, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia podjęły szereg inicjatyw, mających na celu wsparcie młodzieży.

Wśród nich znajduje się program Wspierająca Szkoła oraz finansowanie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Barbara Nowacka zapowiada również organizację konferencji dotyczącej zdrowia psychicznego oraz wdrożenie dalszych działań edukacyjnych.

Badania pokazują, że zarówno rodzice, jak i szkoły czują się niedostatecznie przygotowane do radzenia sobie z problemami psychicznymi uczniów. Większe wsparcie dla szkół i rodziców w zakresie pomocy psychologicznej wydaje się być nie tylko pożądane, ale konieczne.

Smutne wieści. Nie żyje wybitna polska aktorka. Grała w „Plebanii” i „Krzyżakach”

olej palmowy zakazany

Zajadamy się nim niemal codziennie. Jest w każdym domu i truje nasze organizmy