w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! WTFWTF HAHAHA!HAHAHA! PŁACZĘPŁACZĘ KOCHAM TO!KOCHAM TO! OMGOMG

To koniec ryb w puszkach. UE chce rozprawić się z blaszanymi opakowaniami

Unia Europejska szykuje nam rewolucję na półkach sklepowych! Zniknąć z nich mają produkty żywnościowe pakowane do tej pory w metalowe puszki. Co jest tego powodem?

bisfenol a w puszkach wpływ na zdrowie
Fot. Depositphotos

Konsumenci w całej Polsce mogą spodziewać się znaczących zmian w sposobie pakowania żywności. Komisja Europejska podjęła przełomową decyzję, która może na zawsze zmienić oblicze naszych zakupów spożywczych. Popularne puszki i plastikowe opakowania, które od lat goszczą w naszych spiżarniach, wkrótce mogą stać się jedynie wspomnieniem.

Bisfenol a szkodliwość. Unia Europejska na wojnie z cichym zabójcą

Decyzja Komisji Europejskiej jest rezultatem alarmujących doniesień na temat szkodliwości bisfenolu A (BPA), substancji powszechnie stosowanej w produkcji opakowań spożywczych. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) nie pozostawia złudzeń – BPA może mieć „potencjalnie szkodliwy wpływ na układ odpornościowy”.

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) poszła o krok dalej, klasyfikując bisfenol A jako substancję rakotwórczą, mutagenną i toksyczną dla układu rozrodczego. Te szokujące odkrycia skłoniły Komisję Europejską do podjęcia radykalnych kroków.

Już wkrótce z półek sklepowych znikną powlekane metalowe puszki, butelki wielokrotnego użytku, a nawet popularne chłodnice do dystrybucji wody. Konsumenci będą musieli pożegnać się również z niektórymi artykułami kuchennymi przeznaczonymi do użytku w kuchenkach mikrofalowych.

Choć wizja zniknięcia puszek z naszych kuchni może wydawać się przerażająca, producenci żywności otrzymają czas na dostosowanie się do nowych regulacji. Okres przejściowy, trwający od 18 do 36 miesięcy, ma umożliwić opracowanie bezpiecznych alternatyw dla produktów zawierających BPA.

Szczególnie długi, bo aż trzyletni okres adaptacyjny, przewidziano dla opakowań jednorazowych używanych do przechowywania przetworów owocowych, warzywnych i rybnych. Jednak to nie koniec zmian czekających polskich konsumentów.

Bisfenol w paragonach. Czy też jest szkodliwy?

Prawdziwa rewolucja nadejdzie wraz z wprowadzeniem systemu kaucyjnego, planowanego na 1 stycznia 2025 roku. Według raportu firmy Deloitte, wdrożenie tego systemu może kosztować w ciągu dekady astronomiczną kwotę ponad 37 miliardów złotych. Co więcej, wartość samych kaucji w tym okresie może sięgnąć nawet 74 miliardów złotych!

Nie tak dawno media doniosły, że szkodliwy bisfenol znajduje się także w rolkach, które służą drukowaniu sklepowych paragonów. Niektóre sieci handlowe wprowadziły już nowe paragony w kolorze niebieskim, które są całkowicie pozbawione szkodliwych chemicznych barwników.

Substancje te mogą źle wpływać na nasze zdrowie. Udowodniono, że mogą one powodować nie tylko otyłość, cukrzycę II stopnia czy astmę, ale również problemy z tarczycą, płodnością, poronienia i nowotwory.

Mimo ogromnych kosztów i wyzwań logistycznych, eksperci są zgodni – Polska jest gotowa na tę zmianę. Pozostaje jednak pytanie, czy my, konsumenci, jesteśmy przygotowani na tak radykalne przeobrażenie naszych zakupowych nawyków?

olej palmowy zakazany

Zajadamy się nim niemal codziennie. Jest w każdym domu i truje nasze organizmy

zasiłek dla bezrobotnych 2024 ile trwa

Politycy chcą likwidacji zasiłku dla bezrobotnych. Decyzja wywołuje niepokój