w

Dlaczego pranie śmierdzi po wyciągnięciu z pralki? Oto główne przyczyny

Czy kiedykolwiek zdarzył Ci się moment, gdy po wyjęciu świeżo wypranego ubrania z pralki, zamiast przyjemnej woni czystości uderzyła Cię fala smrodu stęchlizny? Przyczyna jest oczywista.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z ubrań?
Fot. Depositphotos

Nie ma nic gorszego niż smród stęchlizny, który unosi się nad praniem dopiero co wyciągniętym z bębna pralki. Tysiące Polaków każdego dnia staje przed tym samym problemem, nie wiedząc, że rozwiązanie może być prostsze, niż się wydaje.

Dlaczego pranie śmierdzi po wysuszeniu? Oto przyczyna

Pranie wydaje się być prostą czynnością – wrzucasz ubrania, dodajesz detergent i voila! Czyste ciuchy gotowe do noszenia. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że pranie śmierdzi, co sprawia, że decydujesz się na kolejną turę i wrzucasz je ponownie do pralki. To niestety błędne koło, które nie rozwiązuje przyczyny problemu.

Głównym winowajcą nieprzyjemnego zapachu jest… pralka! Tak, to urządzenie może być siedliskiem pleśni i bakterii. Brudny bęben, zanieczyszczona szufladka na detergenty czy zaniedbane uszczelki to idealne warunki dla rozwoju mikroorganizmów, które z radością przeniosą się na Twoje ubrania wywołując potem smród.

Ale to nie wszystko. Zbyt duża ilość detergentu może być równie kłopotliwa. Nadmiar nie zdąży się rozpuścić i pozostaje przez kolejne dni w urządzeniu. A co z temperaturą prania? Niskie temperatury, choć często wybierane z czystej oszczędności, mogą okazać się sprzymierzeńcem bakterii.

Dlaczego czarne ubrania brzydko pachną po praniu?

Jak prać czarne ubrania, żeby nie śmierdziały? Problem z nieprzyjemnym zapachem jest też powiązany z kolorem ubrań. Jak się okazuje, po wypraniu czarnych ubrań smród jest całkiem inny i specyficzny. Powodują to używane do barwienia tkanin henna i chinolina. Barwniki te lubią wchodzić w reakcję z silniejszymi detergentami.

Warto też pamiętać, że w czarnych ubraniach pocimy się bardziej, bo te przyciągają promienie słoneczne. Im więcej potu i barwników, tym więcej intensywnego smrodu. Istnieją sposoby, by ubrania znów pachniały świeżością.

Oto kilka rewelacyjnych trików, które sprawią, że pralka znów zacznie działać jak należy, a pranie przestanie rozsiewać nieprzyjemny zapach w mieszkaniu.

  1. Przeprowadź gruntowne czyszczenie swojej pralki. To kluczowy krok do pozbycia się nieprzyjemnych zapachów;
  2. Zwróć uwagę na ilość używanych detergentów. Więcej nie zawsze znaczy lepiej!
  3. Nie zostawiaj mokrego prania w pralce. To prosta droga do wywołania smrodu stęchlizny.
  4. Staraj się prać ubrania odwracając je wcześniej na lewą stronę.
  5. Staraj się kupować ubrania z dobrej i certyfikowanej bawełny, która jest mniej podatna na przykre zapachy.

Prawdziwa tajemnica kryje się w ekologicznym sposobie na czyszczenie pralki. Wystarczy jedynie odrobina octu spirytusowego i kwasku cytrynowego. Oto przepis na sukces:

  1. Wlej 250 ml octu do bębna pralki;
  2. Wsyp 80 g kwasku cytrynowego do szufladki na proszek;
  3. Nastaw najdłuższy możliwy program z najwyższą dostępną w urządzeniu temperaturą;
  4. Po zakończeniu cyklu czyszczenia wyczyść dokładnie uszczelki i szufladkę.

Ten prosty zabieg może odmienić życie i sprawić, że problem nieprzyjemnych zapachów odejdzie w zapomnienie na długo. Świeże i pachnące ubrania to nie tylko kwestia komfortu, ale także Twojego wizerunku i pewności siebie. Nie pozwól, by zaniedbana pralka i ciągnący się nieprzyjemny zapach psuła Twoje życie towarzyskie i zawodowe.

jasna góra pielgrzymki 2024

Ojciec Rydzyk przerażony po słowach Tuska. Nowe przepisy uderzą w niego jak młot

Policja ujawniła pełną listę ofiar powodzi. Jest nowy komunikat funkcjonariuszy