w

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

Sytuacja w NFZ jest dramatyczna. Szpitale wstrzymują zabiegi i odmawiają leczenia

Czy służba zdrowia w naszym kraju stoi na krawędzi zapaści? Coraz więcej placówek medycznych zmuszonych jest odsyłać pacjentów z kwitkiem. Niektóre zabiegi zostały anulowane, a inne przepisane na 2025 rok.

narodowy fundusz zdrowia phishing
Fot. NFZ

Coraz więcej placówek medycznych zmuszonych jest odsyłać pacjentów z kwitkiem, a niektóre szpitale rozważają nawet zamknięcie kluczowych oddziałów. Czy pacjenci staną się ofiarami systemowej zapaści? W NFZ ma brakować w tym roku nawet 5 mld zł.

Dramatyczna sytuacja w polskich szpitalach. Nie ma pieniędzy na nadwykonania

Sytuacja w polskiej służbie zdrowia staje się coraz bardziej napięta. Serwis rynekzdrowia.pl donosi o alarmującym trendzie – szpitale masowo odsyłają pacjentów z powodu braku środków finansowych. To jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej. Najbardziej niepokojące sygnały płyną z Żywca, gdzie lokalny szpital znalazł się na skraju bankructwa.

Placówka, która jeszcze niedawno była chlubą regionu, dziś walczy o przetrwanie. Od maja NFZ zalega szpitalowi z wypłatą aż 39 milionów złotych! W efekcie, kanadyjski inwestor zarządzający placówką złożył wniosek o tymczasowe zawieszenie działalności trzech oddziałów i dwóch poradni.

W NFZ nie ma pieniędzy, jest ogromna dziura budżetowa, nie zanosi się na to, że sytuacja się zmieni – dodał na antenie Polsat News dyrektor szpitala w Busku-Zdroju. Szpitale nie mają wyjścia i zaczynają odmawiać leczenia, by nie popadać w kolejne długi.

Minister Pełczyńska-Nałęcz: „To ogromnie niepokojące”

Do tej alarmującej sytuacji odniosła się minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. W rozmowie z Polsat News nie kryła zaniepokojenia:

To rzecz ogromnie niepokojąca. Rozumiem, że jest bardzo poważna troska Ministerstwa Zdrowia. Z mojej strony mogę powiedzieć, że mamy duże środki inwestycyjne w KPO na infrastrukturę zdrowotną, na modernizację infrastruktury zdrowotnej, m.in. w szpitalach powiatowych – przyznała.

Minister zapewniła również, że ewentualna korekta składki zdrowotnej nie powinna negatywnie wpłynąć na system ochrony zdrowia. Jednak czy te zapewnienia wystarczą, by uratować polską służbę zdrowia przed zapaścią?

NFZ reaguje na doniesienia medialne

Narodowy Fundusz Zdrowia broni się przed zarzutami, twierdząc, że regularnie reguluje płatności wynikające z podpisanych umów. Jednak szpitale alarmują o gigantycznych zaległościach. Kto w tym sporze ma rację? Narodowy Fundusz Zdrowia w odpowiedzi na pytania dziennikarzy portalu Interia.pl udzielił wyczerpującej odpowiedzi.

„Regulujemy płatności dla szpitali, które wynikają z podpisanych umów. Płacimy również za świadczenia nielimitowane. Odnośnie drugiego kwartału trwa standardowy proces bilansowania umów, gdzie podsumowujemy świadczenia. W związku z specyfiką województwa, dużą liczbą szpitali, ten proces trwa.”

Jeśli chodzi o finanse dodać należy jeszcze, że realizacja ustawy podwyżkowej, czyli o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia i przekazanie do finansowania przez NFZ części świadczeń, za które jeszcze do 2022 r., płacił budżet państwa, np. ratownictwo medyczne, są sporym obciążeniem dla budżetu NFZ – poinformowała instytucja.

iza koprowiak przegląd sportowy

Kim jest Iza Koprowiak? Kariera, wiek, mąż i życie prywatne dziennikarki sportowej

donald tusk ile ma lat

„Po trupach do celu”. Donald Tusk nie gryzł się w język. Chodzi o ofiary powodzi