w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! HAHAHA!HAHAHA! KOCHAM TO!KOCHAM TO! OMGOMG WTFWTF PŁACZĘPŁACZĘ

Wojsko masowo sypnie wezwaniami. Te osoby na pewno nie unikną korespondencji

Zapisane w projekcie rozporządzenia wielkości limitów osobowych uwzględniają liczbę osób, które mogą być powołane do czynnej służby wojskowej. Kto na pewno się nie uchowa?

pobór do wojska 2024
Fot. X / @SztabGenWP

Polskie siły zbrojne intensyfikują działania mające na celu wzmocnienie potencjału obronnego kraju. Kto jeszcze w tym roku powinien spodziewać się wezwania do odbycia służby wojskowej, a kto może spać spokojnie?

Wojsko nie odpuszcza. Kto dostanie wezwanie na ćwiczenia wojskowe w 2024 roku?

Wojskowe Centrum Rekrutacji nie próżnuje. W bieżącym roku planuje powołać na ćwiczenia aż 10 tysięcy żołnierzy aktywnej rezerwy. To jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej. Rozporządzenie Rady Ministrów z 2022 roku ujawnia prawdziwy rozmach planowanych działań.

Wojsko zamierza powołać do służby zawodowej imponującą liczbę 17 128 osób. To jednak nie koniec – aż 200 000 żołnierzy rezerwy może otrzymać wezwanie na ćwiczenia wojskowe. Liczby te mogą budzić niepokój, ale przedstawiciele wojska uspokajają.

Zapisane w projekcie rozporządzenia wielkości limitów osobowych uwzględniają liczbę osób, które mogą być powołane do czynnej służby wojskowej. Jednocześnie przedmiotowe wartości stanowią górny, nieprzekraczalny limit i nie oznaczają bezwzględnej realizacji przedłożonych propozycji – czytamy na stronie gov.pl.

Kto może uniknąć powołania? Lista wyjątków

Choć obowiązek służby wojskowej w Polsce dotyczy głównie mężczyzn, a w niektórych przypadkach również kobiet, istnieją grupy, które mogą uniknąć „wzięcia w kamasze”. Lista wyjątków jest zaskakująco długa i obejmuje między innymi osoby sprawujące opiekę nad niepełnosprawnymi lub obłożnie chorymi, a także nad dziećmi do 18 roku życia. Wojsko nie wezwie:

  • osób sprawujących opiekę nad osobami, u których orzeczono znaczny stopień niepełnosprawności;
  • osób sprawujących opiekę nad osobami obłożnie chorymi;
  • kobiet w okresie 6 miesięcy po porodzie;
  • sprawujących opiekę nad dziećmi w wieku do 8 lat;
  • sprawujących opiekę nad dziećmi w wieku od 8 do 18 lat;
  • pełniących funkcję organów samorządu terytorialnego (prezydent miasta, burmistrz) lub sprawujących mandat radnego;
  • zajmujących kierownicze stanowiska w urzędach administracji publicznej;
  • posłowie, w tym wybrani do Parlamentu Europejskiego lub senatorowie w trakcie trwania kadencji.

Ciekawostką jest fakt, że immunitet od służby wojskowej posiadają również osoby pełniące funkcje organów samorządu terytorialnego, takie jak prezydenci miast czy burmistrzowie. Nie omija to również posłów, senatorów oraz osób wybranych do Parlamentu Europejskiego.

Warto pamiętać, że ćwiczenia wojskowe to nie przelewki – mogą trwać nieprzerwanie od 30 do nawet 90 dni. Dla wielu może to oznaczać poważne wyzwanie logistyczne i życiowe. Obywatele muszą być przygotowani na potencjalne wezwanie do służby, bo tego wymaga sytuacja geopolityczna.

Źródło: strefabiznesu.pl, gov.pl

jak otworzyć budkę z fast foodem

Od marzenia do rzeczywistości. Krok po kroku do własnego food trucka

obowiązkowy pobór do wojska 2024

Wojsko zabierze Polakom samochody i domy? Ujawniamy prawdę o rozporządzeniu MON