w

Niepokojący trend odwrócił się. Znów jest więcej chętnych. Gwałtowny przyrost

Gdy wydawało się, że kryzys powołań kapłańskich w Polsce pogłębia się z roku na rok, najnowsze dane przynoszą iskierkę nadziei dla Kościoła katolickiego. Chętni walą drzwiami i oknami.

liczba powołań kapłańskich w polsce
Kościół katolicki, uroczysta Msza św., kapłan modli się za gospodarza, symbol Ciała Chrystusa. Św. Paweł Apostoł w Wieliczce k. Krakowa, 11 czerwca 2021 r. ... — Zdjęcie od koliber

Wbrew pesymistycznym prognozom, liczba kandydatów do kapłaństwa wzrosła w tym roku, przerywając wieloletnią tendencję spadkową. Czy to zwiastun odrodzenia duchowości wśród młodych Polaków, czy może ostatni zryw przed tym, co wydaje się nieuchronne?

Zaskakujący wzrost liczby kleryków. Trend się odwrócił

Według najnowszych danych Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych, w bieżącym roku akademickim formację do kapłaństwa rozpoczęło 301 mężczyzn. To aż o 21 więcej niż w roku ubiegłym. Ten nieoczekiwany wzrost stanowi przełom po latach systematycznego spadku liczby powołań.

Szczegółowa analiza danych pokazuje, że 196 kandydatów zgłosiło się do seminariów diecezjalnych, podczas gdy 105 wybrało drogę zakonną. To właśnie w seminariach zakonnych odnotowano największy wzrost – aż o 20 osób w porównaniu z rokiem poprzednim.

Wśród diecezji prym wiodą Poznań z 15 nowymi klerykami, Przemyśl z 11 oraz Katowice z 10. Natomiast wśród zakonów największą popularnością cieszą się dominikanie, którzy przyjęli aż 18 nowych kandydatów.

Ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów, komentuje: „W tym roku do polskich seminariów duchownych przyjęto nieco więcej nowych kleryków niż przed rokiem. Z zebranych danych statystycznych wynika, że mamy pierwszy od lat moment, w którym zatrzymała się tendencja spadkowa w tym względzie.”

Liczba powołań kapłańskich w Polsce rośnie

Mimo optymistycznych danych dotyczących nowych powołań, ogólna liczba kleryków w polskich seminariach nadal spada. W ubiegłym roku było ich 1690, a obecnie jest ich już tylko 1594 – to spadek o prawie sto osób.

Ks. dr Frąckowiak ostrzega przed zbytnim optymizmem: „Z całą pewnością w przyszłości w Polsce kapłanów będziemy mieli mniej niż obecnie – co już teraz zaczyna być wyzwaniem, zarówno duszpasterskim, jak i administracyjnym.”

Eksperci zwracają uwagę, że niewielki wzrost liczby nowych powołań nie rekompensuje liczby kleryków, którzy w tym roku opuścili seminaria po przyjęciu święceń kapłańskich. W 2024 roku święcenia przyjęło 235 mężczyzn, co oznacza, że mimo wzrostu nowych powołań, ogólna liczba duchownych nadal maleje.

Kościół katolicki w Polsce stoi przed ogromnym wyzwaniem. Czy Kościołowi uda się odmłodzić swoje szeregi i przyciągnąć więcej młodych ludzi do kapłaństwa? Odpowiedzi na te pytania przyniosą kolejne lata i nowe dane.

Nie żyje polski dziennikarz i komentator sportowy. Miał 42 lata. Zmarł na raka

aborcja sejm głosowanie

Trzęsienie ziemi w rządzie Tuska? Oto nazwiska osób, które mogą wylecieć z hukiem