w

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! HAHAHA!HAHAHA!

Zaskakujące oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy. „Zostało mi 10 miesięcy”

Podczas czwartkowej konferencji naukowej w Sądzie Najwyższym z ust prezydenta Andrzeja Dudy padły niepokojące słowa. To oświadczenie było bez wątpienia bardzo osobiste.

ile zostalo dudzie do konca kadencji
Sofia, Bułgaria - 9 lipca 2021 r.: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda uczestniczy w konferencji prasowej podczas szóstego Szczytu Trzech Mórz i Forum Biznesu. Fot. Belish

Głowa państwa nie przebierała w słowach, broniąc sędziów nominowanych po 2018 roku i atakując plany rządu dotyczące reformy sądownictwa. Emocjonalne wystąpienie prezydenta może zwiastować narastający konflikt na linii pałac prezydencki – rząd w kwestii wymiaru sprawiedliwości.

Andrzej Duda o zamachu na wymiar sprawiedliwości. „Będę bronił do upadłego”

Prezydent Andrzej Duda nie pozostawił cienia wątpliwości co do swojego stanowiska w sprawie sędziów powołanych po 2018 roku. – 10 miesięcy mi zostało, ale sędziów, których nominowałem, będę bronił do upadłego – oświadczył stanowczo, dodając, że nie odda „ani jednego, ani pół”.

Ta deklaracja może być odczytywana jako bezpośrednie wyzwanie rzucone obecnemu rządowi, który zapowiada zmiany w systemie sądownictwa. Duda nie zawahał się użyć mocnych słów, porównując obecną sytuację do próby „zamachu na wymiar sprawiedliwości”.

Prezydent podkreślił, że będzie sprzeciwiał się wprowadzaniu niekonstytucyjnych przepisów, wykorzystując wszelkie dostępne mu legalne metody. To zapowiedź potencjalnego veta wobec ustaw, które mogłyby kwestionować status sędziów powołanych w ostatnich latach.

Andrzej Duda nie szczędził krytyki pod adresem zapowiadanych przez rząd działań. Prezydent wyraził ubolewanie nad pojawiającymi się w mediach zapowiedziami przedstawicieli władzy wykonawczej dotyczącymi ustawowego kwestionowania statusu sędziów powołanych przez Krajową Radę Sądownictwa po 2018 roku.

Ile zostało Dudzie do końca kadencji?

Szczególnie ostro skrytykował pomysły usunięcia sędziów z urzędu lub dopuszczenia ich do pełnienia obowiązków pod warunkiem wyrażenia „czynnego żalu”, nazywając te propozycje „niebywałym skandalem”.

Prezydent odniósł się również do planów wydania wytycznych dla prokuratorów w sprawie postępowania z sędziami powołanymi po 2018 roku.  Według Dudy, takie rozwiązania są „nieakceptowalne w demokratycznym państwie prawa”.

Te słowa mogą sugerować, że głowa państwa nie zawaha się użyć swojego konstytucyjnego prawa do wetowania ustaw, które uzna za sprzeczne z fundamentami praworządności. Wystąpienie prezydenta Dudy na konferencji naukowej w Sądzie Najwyższym jasno pokazuje, że kwestia reformy sądownictwa pozostaje jednym z najbardziej zapalnych tematów w polskiej polityce.

Andrzej Duda został wybrany na prezydenta RP 24 maja 2015 r. Jego kadencja zgodnie z obowiązującym prawem skończy się w sierpniu 2025 r.

najbrzydsza panna młoda metamorfoza

Kiedyś była to „najbrzydsza panna młoda świata”. Wyśmiewana Emma dziś olśniewa!

program inwestycji strategicznych polski ład wyniki

Rząd szykuje się do ukrytej podwyżki podatków. Eksperci znaleźli dobrze ukryty zapis