w

Przyznano Pokojową Nagrodę Nobla. Nie dostał jej człowiek. Jest zaskoczenie

Norweski Komitet Noblowski zaskoczył świat, przyznając tegoroczną Nagrodę Nobla nie osobie, a organizacji. Decyzja ta jest też alarmującym sygnałem dla ludzkości.

Nihon Hidankyo
Fot. Marcyś 1971 - Praca własna (CC BY-SA 4.0)

Komitet Noblowski podkreślił wyjątkową rolę ocalałych w kształtowaniu globalnej świadomości na temat zagrożeń związanych z bronią atomową. Ich relacje pozwalają zrozumieć „nieopisywalne” i „niepojęte” skutki użycia tej broni masowego rażenia. To właśnie dzięki nim świat może zobaczyć prawdziwe oblicze nuklearnego konfliktu.

Nihon Hidankyo z Pokojową Nagrodą Nobla w 2024 roku

Nihon Hidankyo, znana również jako ruch Hibakusha, to oddolna organizacja zrzeszająca ocalałych z bombardowań Hiroszimy i Nagasaki. Przez dekady jej członkowie, mimo niewyobrażalnego cierpienia i traumy, niestrudzenie walczyli o świat wolny od broni jądrowej. Ich świadectwa, pełne bólu i strachu, ale też nadziei, stały się potężnym narzędziem w walce o pokój.

Przyznanie Nagrody Nobla Nihon Hidankyo to nie tylko wyraz uznania dla ich wieloletniej pracy. To również dramatyczne ostrzeżenie dla współczesnego świata, stojącego w obliczu rosnących napięć międzynarodowych i ryzyka konfliktu nuklearnego.

To jedyna organizacja w Japonii zrzeszająca osoby, które przeżyły wybuch bomby atomowej w Hiroszimie i Nagasaki. Posiada organizacje członkowskie we wszystkich 47 japońskich prefekturach, reprezentując tym samym prawie wszystkich zorganizowanych Hibakusha.

Jej urzędnicy i członkowie to sami Hibakusha. Łączna liczba ocalałych Hibakusha żyjących w Japonii wynosi 174 080 (stan na marzec 2016 r.). W Korei i innych częściach świata poza Japonią żyje kilka tysięcy innych Hibakusha. HIDANKYO współpracuje z tymi organizacjami w ich pracy na rzecz obrony życia i praw tych ludzi.

Czy głos ocalałych z Hiroszimy i Nagasaki będzie wystarczająco silny, by powstrzymać świat przed powtórzeniem tragicznych błędów przeszłości? Nagroda ta przypomina, że broń atomowa nigdy nie powinna być użyta ponownie, a jej istnienie stanowi ciągłe zagrożenie dla ludzkości.

ranking zaufania do polityków onet

Tusk może otwierać szampana. Stało się coś, na co czekał prawie 6 lat

wypadek autobusu pod lwowem flixbus

Tragiczny wypadek polskiego autobusu. Trzy osoby nie żyją, 35 jest rannych