w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! HAHAHA!HAHAHA! WTFWTF

Składka na NFZ nie pomoże. Za to w szpitalu zapłacimy z własnej kieszeni

Lekarze kieruję do szpitali niezbyt chętnie. Jeśli mamy ubezpieczenie, za leczenie zapłaci NFZ. Są jednak rzeczy, za które trzeba płacić z własnych środków mimo odprowadzania daniny.

skierowanie do szpitala jak długo ważne
Fot. Depositphotos

Pobyt w szpitalu rzadko kiedy jest postrzegany jako przyjemne doświadczenie. Stres związany z leczeniem to jednak nie wszystko. Okazuje się, że mimo ubezpieczenia z NFZ za pewne rzeczy musimy dodatkowo zapłacić.

Skierowanie do szpitala. Za te rzeczy trzeba dodatkowo zapłacić

Niewiele rzeczy potrafi zaskoczyć tak bardzo, jak niespodziewane opłaty, które mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Warto zaznaczyć, że dodatkowe opłaty w szpitalach mogą obejmować szereg usług i produktów i to mimo ubezpieczenia w NFZ.

Od specjalistycznych badań diagnostycznych, przez leki nieobjęte refundacją, aż po codzienne udogodnienia takie jak telewizja czy dostęp do Internetu. Kluczem do uniknięcia nieprzyjemnych niespodzianek jest właściwe przygotowanie się do pobytu w klinice.

Po pierwsze oprócz standardowego pakietu dokumentów, jak skierowanie, dowód tożsamości czy wyniki badań, nie zapomnijmy zabrać ze sobą przedmiotów osobistego użytku. Za co musimy zapłacić z własnej kieszeni? Za przedmioty osobiste.

Piżama, szlafrok, klapki, a czasami – co brzmi absurdalnie – nawet własne sztućce – to wszystko może okazać się zbawieniem w sytuacji, gdy szpitalne standardy nie przypominają domowych.

Do rzeczy, za które musimy dodatkowo jako ubezpieczeni zapłacić, to również parking czy przekąski w szpitalnej maszynie na korytarzu. Musimy płacić również za obuwie ochronne.

Trzeba wiedzieć, że tego typu opłaty nie są związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, ani nie wiążą się bezpośrednio z procesem ich udzielenia. Takie usługi nie są więc finansowane ze środków w ramach umów z NFZ. Dlatego szpitale mogą samodzielnie określać wysokość wspomnianych opłat – wyjaśnił w swoim stanowisku RPP.

Jeżeli skierowanie do szpitala otrzymało dziecko, szpitale mogą również pobierać dodatkową opłatę za dodatkową opiekę pielęgnacyjną czy obecność rodzica na miejscu przez całą dobę.

Szpital może również policzyć za dokumentację medyczną. Wyjątek stanowi przekazywanie jej pacjentowi bezpośrednio. W innych przypadkach odpis może kosztować kilkanaście złotych i to za jedną stronę.

A co z lekami, które regularnie przyjmujemy? Lepiej również mieć je przy sobie. Szpital ma obowiązek zapewnić bezpłatne leki i wyroby medyczne, jeśli są one konieczne do wykonania świadczenia zdrowotnego stanowiącego bezpośrednią przyczynę hospitalizacji.

program inwestycji strategicznych polski ład wyniki

Rząd szykuje się do ukrytej podwyżki podatków. Eksperci znaleźli dobrze ukryty zapis

ginekolog 14 latka

Lekarz przyłożył USG do brzucha 14-latki. Był przerażony. „Różowy twór”