in

HAHAHA!HAHAHA!

Pilne poranne oświadczenie marszałka Sejmu. „Zostaliście ostrzeżeni”

Sejm nie zdołał przełamać prezydenckiego weta. Marszałek Czarzasty wydał ostrzeżenie i wskazał winnych ewentualnych strat finansowych obywateli.

czarzasty wiek żona dzieci
Fot. Wojciech Olkuśnik/East News

Piątkowe głosowanie w Sejmie zakończyło się niepowodzeniem koalicji rządzącej. Izba nie zdołała odrzucić weta prezydenta Karola Nawrockiego do ustawy regulującej funkcjonowanie rynku kryptoaktywów. Decyzja głowy państwa skutecznie zablokowała przyjęcie przepisów, które miały wprowadzić porządek w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie finansów.

Prezydent zablokował ustawę. Marszałek Sejmu ostrzega przed konsekwencjami

Już następnego dnia rano stanowisko w sprawie zajął marszałek Sejmu. Włodzimierz Czarzasty nie ukrywał swojego niezadowolenia z wyniku piątkowego głosowania. Polityk zdecydował się na opublikowanie oświadczenia, w którym jasno określił, kto poniesie odpowiedzialność za możliwe negatywne skutki braku regulacji.

W swoim wpisie na platformie X marszałek nie pozostawił złudzeń co do konsekwencji zaistniałej sytuacji. Czarzasty wyraźnie wskazał, że jeśli w najbliższym czasie jakaś grupa inwestorów straci zgromadzone oszczędności z powodu nieурегulowanego rynku kryptowalut, to odpowiedzialność za ten stan rzeczy będzie spoczywać na prezydencie Nawrockim oraz ugrupowaniach PiS i Konfederacja.

Zabrakło zaledwie osiemnastu głosów

Wyniki głosowania pokazują, jak niewielka różnica zadecydowała o losie przepisów. W piątkowym głosowaniu udział wzięło 435 parlamentarzystów. Aby skutecznie odrzucić weto prezydenta i ponownie przyjąć ustawę, koalicja rządząca potrzebowała poparcia trzech piątych głosujących, czyli 261 posłów. Ostatecznie za wnioskiem opowiedziało się 243 parlamentarzystów, przeciw było 192, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Poparcie dla odrzucenia prezydenckiego weta wyraziło 154 posłów Koalicji Obywatelskiej, 31 przedstawicieli PSL, 29 z Polski 2050 oraz 21 z Lewicy. Za wnioskiem zagłosowało również czterech posłów Razem i czterech niezrzeszonych. Przeciw opowiedziało się 172 posłów PiS, 14 reprezentantów Konfederacji, trzech z Republikanów oraz trzech z Konfederacji Korony Polskiej.

Warto zwrócić uwagę, że część parlamentarzystów nie wzięła udziału w głosowaniu. Nieobecnych było 16 posłów PiS, dwóch z KO, jeden z PSL, dwóch z Polski 2050, dwóch z Konfederacji, jeden z Republikanów oraz jeden niezrzeszony.

Premier apelował o wsparcie przepisów

Przed głosowaniem premier Donald Tusk aktywnie zachęcał posłów do odrzucenia weta. Szef rządu argumentował, że projektowane przepisy dałyby państwu niezbędne instrumenty do nadzoru nad segmentem rynku kryptoaktywów, który jest penetrowany przez podmioty rosyjskie i białoruskie.

Wcześniej tego samego dnia Tusk przedstawił na zamkniętej części posiedzenia Sejmu informację odnoszącą się do kwestii związanych z bezpieczeństwem kraju. Marszałek Czarzasty zakończył swoje sobotnie oświadczenie wymownym stwierdzeniem, podkreślając, że wszyscy zostali ostrzeżeni o potencjalnych zagrożeniach wynikających z braku odpowiednich regulacji.

biedronka kasa samoobsługowa przyciski

Niedziele handlowe w grudniu? Będą aż trzy. W te dni zrobimy zakupy

zatrzymanie szpiega

Czerwony alarm w Kancelarii Premiera! Połowa Polaków uważa, że jest gorzej niż za PiS