w

Bułeczki scones – brytyjski przysmak, który bije rekordy popularności. Jak je zrobić?

Te bułeczki to coś, bez czego trudno wyborazić sobie brytyjskie śniadanie. To trochę bułka i trochę kruche ciastko. Chyba właśnie w tym tkwi sekret ich popularności.

bułki angielskie scones
Fot. freepik

Bułeczki scones są wyjątkowo prostą, ale za to przepyszną i oryginalną propozycja, która urozmaici każde śniadanie. W zasadzie jest to coś pomiędzy bułką a ciastkiem. Być może właśnie w tym tkwi sekret popularności tego wypieku. Podane na ciepło z dżemem lub masłem to po prostu hit.

Szkockie bułeczki scones. Czemu są tak popularne?

Według legendy przepis na te bułeczki dotarł do Szkocji prosto z Holandii, gdzie mówiono na nie „piękny chleb„, czyli „schoonbrot„. Ich historia sięga XVI wieku. Bez względu na to, skąd wywodzi się ich nazwa, są dziś bez wątpienia prawdziwa atrakcją podczas śniadania. Podane z dżemem lub masłem na ciepło sprawią, że posiłek będzie niezapomniany.

Wraz z rozwojem sztuki piekarniczej wyrób ten zamienił się z bułeczki dopiero w kolejnych okresach. Początkowo przypominało to owsiane placki pieczone na rozgrzanym kamieniu. Dzięki szwagierce premiera Wielkiej Brytanii i damie dworu królowej Wiktorii udało się upowszechnić ten wypiek.

Bułeczki scones to nic innego jak brytyjskie ciastko wywodzące się ze Szkocji. Przygotowuje się je z mąki, masła, mleka i proszku do pieczenia. Niektórzy dodają do ciasta suszone owoce lub rodzynki. Najczęściej podawane są lekko słodzone lub bez dodatku soli, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by podać je również na słono.

Bułeczki scones. Przepis, który zawsze się udaje

Choć początkowo wyglądały całkiem inaczej, niż obecnie, dziś w zależności od sposobu przyrządzania ciastka te przypominać mogą chleb sodowy albo popularne w Europie naleśniki. Z kolei w Stanach Zjednoczonych podobne wypieki znane są jako biscuits. Przez lata zmienił się również ich kształt z trójkątnego na okrągły.

W klimatycznych brytyjskich i szkockich herbaciarniach podawane są w towarzystwie herbaty wraz z masłem, dżemem lub bitą śmietaną. Ich przygotowanie nie należy do skomplikowanych procesów. Nie używa się do nich drożdży, co już samo w sobie upraszcza sprawę.

Do przygotowania bułeczek potrzebować będziemy: 450 g mąki, 140 g masła, 6 łyżeczek cukru, łyżeczkę proszku do pieczenia lub połowę łyżeczki sody oczyszczonej oraz jedną pełną szklankę maślanki. Do smaku dodać należy kilka kropel ekstraktu z wanilii. W przepisie jest maślanka, ale w wersji klasycznej i tradycyjnej dodaje się mleko.

  1. Piekarnik należy rozgrzać do 200 stopni Celsjusza.
  2. W dużym szklanym naczyniu należy wymieszać wszystkie suche składniki. Masło pokroić w kostkę i połączyć z mąką do uzyskania grubych kawałków ciasta.
  3. Dodać maślankę i szybko wymieszać. Ciasto przełożyć na stolnicę i ugniatać delikatnie, ponieważ im dłużej je wyrabiamy, tym twardsze będą bułki po upieczeniu.
  4. Należy z ciasta uformować placek o grubości do 2,5-3 cm. Bułeczki należy wyciąć z ciasta. Nie powinny mieć więcej niż 5-6 cm średnicy.
  5. Scones przełożyć na blachę wyłożoną wcześniej papierem do pieczenia i posmarować mlekiem lub jajkiem.
  6. Piec w nagrzanym piekarniku nie dłużej niż 20 min. Najlepiej smakują ciepłe w towarzystwie masła lub dżemu owocowego.

Tak wykonane bułeczki po prostu nie mogą się nie udać. Niektórzy Brytyjczycy zamiast masła kładą na każdą bułeczkę gęstą i słodką śmietanę. Nic nie stoi na przeszkodzie, by eksperymentować z nimi i znaleźć swoją ulubioną wersję. Smacznego!

zarobki politykow 2023

Kosmiczne zarobki członków rządu. Jest lista. Na jej tle Morawiecki wypada blado

linda morselli fernando alonso instagram

Kim jest Linda Morselli – była partnerka Fernando Alonso? Wiek, dzieci, Instagram