w ,

Zwrot podatku z pracy w Niemczech. Co powinieneś wiedzieć, aby odzyskać nadpłatę?

Pracownicy z zagranicy, na których spoczywa obowiązek rozliczenia się z tamtejszym urzędem, muszą przedłożyć komplet wymaganych dokumentów.

zwrot podatku z niemiec ile się czeka
Fot. materiały partnera

Zwrot podatku z Niemiec dotyczy pracowników, którzy byli legalnie zatrudnieni za zachodnią granicą, a ich pracodawcy odprowadzili w trakcie roku zaliczki na podatek w zawyżonej wysokości. W takim przypadku podatnicy mają szansę odzyskać nadpłacony podatek.

W tym celu należy przedłożyć stosowną deklarację podatkową w niemieckim odpowiedniku urzędu skarbowego, czyli Finanzamcie. Ta sytuacja dotyczy również Ciebie? Sprawdź, jak szybko i skutecznie uzyskać należny zwrot podatku z Niemiec w dwóch prostych krokach!

Rozliczenie podatku w Niemczech – najważniejsze informacje dla podatników

Jak wspomniano, instytucją zajmującą się kwestią rozliczenia podatku z Niemiec jest Finanzamt. Pracownicy z zagranicy, na których spoczywa obowiązek rozliczenia się z tamtejszym urzędem, muszą przedłożyć w nim komplet wymaganych dokumentów, wśród których wymienia się:

  • Lohnsteuerbescheinigung – jest to niemiecka karta podatkowa stanowiąca odpowiednik polskiego formularza PIT-11, którą wydaje pracodawca w terminie nie później niż 28. lutego roku następnego;
  • zaświadczenie EU/EWR lub – alternatywnie – jego polski odpowiednik UE/EOG – jest to zestawienie wszystkich dochodów, jakie dany podatnik osiągnął, pracując poza granicami kraju. Instytucją odpowiedzialną za jego wystawienie jest polski urząd skarbowy;
  • w sytuacji, gdy podatnik chce skorzystać z przysługujących mu ulg podatkowych, pozostaje w obowiązku dostarczyć do urzędu wszelkie stosowne dokumenty, które potwierdzą poniesione wydatki i poświadczą prawo do zastosowania ulg (chodzi o dokumenty takie jak np. faktury za bilety kolejowe, kopia umowy najmu lokalu itp.).

Ważną informacją na temat niemieckiego systemu fiskalnego pozostaje również fakt, że jest on zorganizowany wokół sześciu klas podatkowych. To, do której z nich przynależy konkretny podatnik, określane jest na podstawie osiąganych przez niego dochodów oraz jego aktualnej sytuacji życiowej (m.in. stanu cywilnego, potomstwa itp.).

Zwrot podatku z Niemiec w dwóch prostych krokach

Już od wielu lat ułatwieniem jest zwrot podatku z Niemiec w dwóch prostych krokach, kiedy użytkownik zdecyduje się na formę online. Korzystając z pośrednictwa internetu, cała procedura zamyka się w tych działaniach:

  1. wypełnienie formularza rozliczeniowego poprzez wprowadzenie podstawowych danych takich jak adres firmy, stan cywilny, a w przypadku rodziców – informacja o potomstwie;
  2. załączenie wymaganych dokumentów (najważniejszy z nich to niem. elektronische Lohnsteuerbescheinigung, czyli roczny wykaz dochodów osiągniętych w Niemczech).

Jak długo czeka się na zwrot podatku z Niemiec?

Terminem granicznym w przypadku rozliczenia podatku z Niemiec jest ostatni dzień lipca, a kolejność rozpatrywania nadesłanych wniosków przez tamtejszy urząd ustalana jest według daty ich wpłynięcia.

To oznacza, że szansę na szybki zwrot podatku mają ci podatnicy, którzy złożą swoje deklaracje możliwie najwcześniej. Czas oczekiwania na należny zwrot zależy często również od konkretnego urzędu zajmującego się rozpatrywaniem wniosków. Zwykle podatnicy muszą czekać na wypłatę zwrotu ok. 1-3 miesięcy.

Od czego zależy wysokość zwrotu podatku z Niemiec?

Można wskazać kilka czynników, od których uzależniona jest ostateczna wysokość zwrotu podatku z Niemiec. Wśród nich często wymienia się m.in.:

  • wysokość odprowadzonego podatku;
  • wysokość osiągniętego w Niemczech dochodu;
  • sytuację rodzinną podatnika;
  • zastosowane odliczenia od podatku.

czy chłopak tęskni po zerwaniu

Czy on za Tobą tęskni? Te zachowania świadczą, że partner ciągle o Tobie myśli

Atak na komisariat. 59-latek rzucił w budynek koktajlem Mołotowa. Został postrzelony