w

PE przyjęła pakt migracyjny. Jest reakcja Tuska. „Chcę wszystkich uspokoić”

Polska ponownie znalazła się w centrum uwagi, tym razem w kontekście gorącego tematu, jakim pakt migracyjny przyjęty przez Parlament Europejski.

wywiad z tuskiem
Fot. YouTube / Kancelaria Premiera

Kwestia migracji stała się jednym z najbardziej palących wyzwań dla państw europejskich. Długo oczekiwany pakt migracyjny, obejmujący zbiór 10 tekstów legislacyjnych, ma za zadanie uregulować politykę azylową i migracyjną na terenie całej Unii Europejskiej.

Pakt migracyjny. Głosowanie nie po myśli Polski. Jest reakcja Tuska

Parlament Europejski przegłosował pakt migracyjny, czyli obowiązkowe przyjmowanie nielegalnych imigrantów przez kraje członkowskie i rozlokowywanie ich pod groźbą kary we wszystkich krajach członkowskich. Decyzja ta budzi ogromne emocje.

Czym grozi pakt migracyjny? W skrócie – albo przyjmujemy migrantów do naszego kraju i zapewniamy im byt, albo płacimy 20 tys. euro za każdą osobę, której nie przyjmiemy. Problem w tym, że takich osób mogą być dziesiątki tysięcy.

Przyjęcie pakietu przez Parlament Europejski, które nastąpiło w środę 10 kwietnia, stanowi zwieńczenie ponad dziesięcioletnich prac nad stworzeniem solidnych ram prawnych, mających na celu zrównoważenie obowiązków i solidarności między państwami członkowskimi.

Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, podkreśliła znaczenie tej decyzji, wskazując na europejski sposób radzenia sobie z wyzwaniami migracyjnymi, oparty na równowadze między solidarnością a odpowiedzialnością za ludzkie życie.

Główny dokument w tzw. pakcie migracyjnym prowadziła i przeforsowała frakcja EPP, czyli partia, do której należą europosłowie Platformy Obywatelskiej.

„Ten mechanizm Polski nie będzie dotyczył”

Europa stara się znaleźć wspólne rozwiązania w obliczu globalnych wyzwań. Polska jednak na przyjęte rozwiązania się nie zgadza, czemu wyraz dał premier Donald Tusk.

Zobaczymy, jaka będzie ostateczna wersja tego paktu. Ja mam pewne możliwości budowania pewnych sojuszy i z całą pewnością ten mechanizm Polski nie będzie dotyczył – oświadczył Donald Tusk.

Premier Donald Tusk wyraźnie zaznaczył, że Polska nie zamierza zgadzać się na mechanizm relokacji niezależnie od jego ostatecznej wersji. Oświadczenie to zostało złożone podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Nawet jeśli ten pakt wejdzie w życie mniej więcej w takim kształcie, my Polskę ochronimy przed mechanizmem relokacji – zapewnił Donald Tusk.

Premier wskazał również na możliwość budowania sojuszy, które pozwoliłyby Polsce uniknąć skutków wprowadzenia mechanizmu relokacji.

nieodebrane świadczenie z zus

Tysiące zł z ZUS dla każdego. Wystarczy prosty wniosek. Dla kogo pieniądze?

Rydzyk wystosował apel do słuchaczy. Podał numer konta bankowego