w ,

Jak dbać o zdrowie? 5 zasad dobrego odżywiania

Podstawą zdrowego odżywiania jest odpowiednia dieta. Chcąc zadbać o swoje zdrowie, warto zastanowić się nad potrzebami własnego organizmu.

zdrowy catering opinie
Fot. materiały partnera

Zdrowy tryb życia często kojarzy się z wieloma wyrzeczeniami. Może się wydawać, że pogodzenie aktywności fizycznej, regularnych badań i dbania o jakościowe posiłki z codziennymi obowiązkami jest dużym wyzwaniem. Warto jednak zacząć od podstaw. Poznaj zasady odżywiania wspierające dbanie o zdrowie.

Wybierz odpowiednią dietę

Potocznie dietę uważa się za narzędzie służące do zrzucenia zbędnych kilogramów. Natomiast wiele osób zapomina, że chodzi zwyczajnie o sposób odżywiania. Można więc uznać, że właściwie każdy stosuje jakąś dietę, ale to, czy składają się na nią zbilansowane posiłki stanowi już odrębną kwestię.

Chcąc zadbać o swoje zdrowie, warto zastanowić się nad potrzebami własnego organizmu. Należy wziąć pod uwagę m.in. styl życia, np. inne posiłki sprawdzą się dla sportowców, a inne dla osób z niskim wydatkiem energetycznym.

Podstawą zdrowego odżywiania będzie dieta, na podstawie której będziesz przyrządzać swoje posiłki. Istnieje wiele rozwiązań – od kuchni wegetariańskiej, przez opcję keto, po jadłospis dla osób borykających się z insulinoopornością. Nie musisz być mistrzem kuchni, aby zadbać o zdrowie – wystarczą proste przepisy.

Z kolei dla osób wyjątkowo zabieganych, dieta pudełkowa Kraków oraz w innych dużych miastach takich jak Warszawa czy Wrocław, stały się popularnym wyborem, dostarczając rozwiązania odpowiednie dla każdego, zarówno w mniejszych, jak i większych miejscowościach.

Unikaj nadmiaru soli i cukru

Częste sięganie po solniczkę nie wpływa pozytywnie na stan zdrowia. Chcąc uniknąć nadciśnienia i ryzyka wystąpienia chorób serca, wzbogacaj smak potraw większą ilością przypraw. Choć jest nieodłączną częścią naszego życia, to przede wszystkim liczy się umiar.

Zaleca się spożycie maksymalnie 5 g soli dziennie. Staraj się więc unikać gotowych sosów i dań, niezdrowych przekąsek typu chipsy, a podczas zakupów zwracaj uwagę na etykiety produktów.

Jeśli masz słabość do wszelkich słodkości, również musisz się liczyć z konsekwencjami. Ryzyko cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych, otyłość, uczucie zmęczenia, próchnica to tylko kilka ze skutków spożywania cukru w nadmiarze.

Ograniczenie jego spożycia w codziennej diecie może przynieść też pozytywne zmiany dla Twojej skóry, np. zmniejszenie oznak starzenia i rzadsze występowanie stanów zapalnych. Ulubione słodycze spróbuj częściej zastępować owocami, które są bogate w składniki mineralne.

Zwróć uwagę na składniki odżywcze

Do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje różnorodnych składników odżywczych. Dobrze dopasowana dieta będzie dostarczać odpowiedniej ilości białka, węglowodanów, tłuszczy i witamin niezbędnych dla utrzymania zdrowia.

W zależności od obranego celu (utrzymania wagi, schudnięcia, przybrania kilku kilogramów), współczynnika aktywności czy wieku zapotrzebowanie kaloryczne będzie się różnić. Aby sprostać potrzebom energetycznym swojego organizmu, należy zadbać o zbilansowaną dietę.

Wybierając sposób odżywiania dostosowany do własnych potrzeb, zwróć uwagę na:

  • proporcje makroskładników w potrawach,
  • kaloryczność posiłków – co niekoniecznie musi mieć związek z wielkością porcji,
  • dobranie składników do preferencji czy dolegliwości, np. nietolerancji na gluten,
  • liczbę dań w codziennym jadłospisie – od 3 do 6.

Kluczem do wprowadzenia zdrowej diety do swojej codzienności są więc właściwe składniki odżywcze. Warto zadbać o spożywanie bomby witaminowej, czyli świeżych owoców i warzyw, pełnoziarnistych produktów bogatych w błonnik, nabiału z dobrze przyswajalnym wapniem i nienasyconych tłuszczy pochodzących choćby z ryb czy orzechów.

Rezygnuj z produktów przetworzonych

Starając się zdrowo odżywiać, należy pamiętać o tym, że kluczowe jest zachowanie balansu. Jeśli masz ulubioną pizzę mrożoną, nie musisz rezygnować z jej kupowania raz na jakiś czas.

Problem zaczyna się w momencie, gdy sięgasz po przetworzone produkty kilka razy w tygodniu lub co gorsze – codziennie. Zawierają duże ilości soli i cukru, dodatek substancji chemicznych i tłuszcze trans. Takie szkodliwe składniki w nadmiarze prowadzą do wielu problemów mających wpływ nie tylko na poziom zdrowia, ale także ogólnego samopoczucia.

Postaraj się więc ograniczyć spożywanie wysoko przetworzonych produktów. Wybieraj świadomie i czytaj etykiety podczas zakupów. Kiedy tylko masz szansę, sięgaj po zdrowsze zamienniki swoich ulubionych przekąsek czy jedzenia typu fast food.

Gotowe dania przestaną Ci być potrzebne, jeśli lepiej zaplanujesz swój tygodniowy jadłospis. Oprócz diety pudełkowej popularnym rozwiązaniem dla wielu osób jest tzw. meal prep. Wcześniej przygotowane posiłki oszczędzają czas i są proste w przyrządzeniu.

Pij wystarczająco dużo wody

Choć wydaje się to banalne, jedną z zasad dobrego odżywiania się stanowi picie wody. Oprócz odpowiedniej ilości liczy się regularność. Warto sięgać po wodę do każdego posiłku i między nimi. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż wypicie wieczorem całej butelki na raz.

Poza tym staraj się zastępować wodą nadmiar kawy i słodkich napojów. Zalecane minimum to 2 litry – jednak wiele zależy od indywidualnych potrzeb organizmu.

Włączenie do swojej codzienności powyższych 5 zasad dobrego odżywiania nie musi być trudne. Znając takie podstawy, lepiej zadbasz o swoje zdrowie.

sinsay zwroty online ile dni

Sinsay – zwrot online i stacjonarnie. Czy można zwrócić towar bez paragonu?

programowy ul darmowe autostrady

Sensacja! Europoseł PiS kończy karierę polityczną. „Odchodzę z podniesioną głową”