w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

Trwa pogrom wśród firm. 100 tys. zamkniętych i 179 tys. zawieszonych działalności w pół roku

W ostatnim półroczu działalność zakończyło około 100 tys. jednoosobowych przedsiębiorstw. Zawieszono tez kolejne 179 tys. Skala problemu już jest dramatyczna, a będzie jeszcze gorzej.

polski ład jednoosobowa działalność składka zdrowotna pis podatki

Niepokojące statystyki z pierwszej połowy 2024 roku ujawniły tragiczną sytuację drobnych przedsiębiorców w Polsce. Blisko 100 tysięcy jednoosobowych działalności gospodarczych zostało zamkniętych, a kolejne 179 tysięcy zawieszono – donosi salon24.pl.

Trwa demolka jednoosobowych firm w Polsce. Co nas czeka w przyszłym roku?

Te liczby mogą być tylko preludium do prawdziwego kryzysu, który może nadejść w nadchodzącym roku. Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało dane, które stawiają przed nami niepokojący obraz polskiej przedsiębiorczości.

W ciągu zaledwie sześciu miesięcy do rejestru CEIDG wpłynęło 99,6 tysięcy wniosków o zakończenie jednoosobowej działalności gospodarczej. To tylko o 3,4% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, co może sugerować, że kryzys nie ustępuje.

Łukasz Goszczyński, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny, ostrzega, że dla gospodarki i ten niewielki spadek oznacza mimo wszystko niewiele. – Początek 2023 roku był szczególnie trudny dla przedsiębiorców, z kulminacją presji kosztowej i słabym popytem wewnętrznym. Polska gospodarka znajdowała się wówczas w recesji – przyznał ekspert.

Choć sytuacja wydaje się stabilizować, eksperci nie pozostawiają złudzeń – warunki prowadzenia działalności gospodarczej uległy wyjątkowemu pogorszeniu, co zaczęło się po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Rosnące koszty stawiają przedsiębiorców w trudnej sytuacji zmuszając ich do podejmowania radykalnych kroków.

Zawieszenie działalności – ostatnia deska ratunku

Jeszcze bardziej alarmujące są dane dotyczące zawieszenia działalności. W pierwszej połowie 2024 roku aż 179,1 tysięcy przedsiębiorców zdecydowało się na ten krok, co stanowi wzrost o 3,3% w porównaniu z rokiem poprzednim.Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, uspokaja.

– Instytucja zawieszenia JDG jest narzędziem bardzo elastycznym. Przedsiębiorcy decydują się na to rozwiązanie, aby nie ponosić obciążeń w czasie przestoju sezonowego – twierdzi ekspert. Warto jednak wspomnieć, że znaczna część zawieszonych biznesów już nigdy nie powraca na rynek. Można więc uznać, że to inna forma wyrejestrowania firmy.

Eksperci zgodnie twierdzą, że kluczowe dla przyszłości jednoosobowych działalności gospodarczych będą nadchodzące zmiany w zasadach ustalania składki zdrowotnej. To między innymi ona jest powodem tego, co się obecnie dzieje.

Obecny system, w którym przedsiębiorcy na skali oraz liniowym PIT płacą składkę od dochodu, a ryczałtowcy od przychodów, jest powszechnie krytykowany jako zbyt skomplikowany i obciążający.

Przedsiębiorcy czekają nieustannie na realizację obietnicy i nowe rozwiązania. Od tego zależy odwieszenie działalności. Obecny rząd zapowiada zmiany w tej kwestii, ale wciąż niewiele się w tym temacie dzieje, a jeśli nawet pojawiają się pomysły, to są o wiele gorsze dla firm niż obecnie.

zakaz używania tiktoka w polsce

Robisz live’y na TikToku i dostajesz gifty? Skarbówka już się Tobie przygląda

kaczyński wiek kot dom adam bielan dzieci zakonnice

Kaczyński nie może spać po nocach. Prawda wyszła na jaw. „Jest przygnębiony”