w ,

HAHAHA!HAHAHA!

Robisz live’y na TikToku i dostajesz gifty? Skarbówka już się Tobie przygląda

Setki tysięcy osób w Polsce założyło już konto na TikToku. Większość z nich nie ma bladego pojęcia o bacie, jaki szykuje na nich skarbówka.

zakaz używania tiktoka w polsce
Fot. Depositphotos

To może oznaczać koniec eldorado dla osób, które każdego dnia robią na TikToku transmisje na żywo po to, by porozmawiać z obserwatorami i fanami a przy okazji dorobić dzięki tzw. giftom. Skarbówka zaczyna się takim internautom mocno przyglądać.

Donejty. Podatek zapłacą wszyscy streamerzy i twórcy

Gracze, streamerzy i twórcy internetowi odliczają czas do właściwego końca podatkowej wolności. Po latach interpretacyjnego bałaganu Krajowa Informacja Skarbowa włączy internautom czerwone światło dla giftów i donejtów. Urzędnicy uważają to za przychód podlegający opodatkowaniu.

Ten nagły zwrot akcji budzi ogromne emocje w społeczności internetowej, stawiając pod znakiem zapytania model finansowania wielu twórców. Przez lata donejty, czyli anonimowe wpłaty od widzów na rzecz twórców, funkcjonowały w szarej strefie prawno-podatkowej.

Wystarczyło włączyć transmisję na żywo, a od widzów leciały gifty w postaci różyczek i innych symboli na ekranie. Problem w tym, że to realne wsparcie finansowe, bo gifty można potem wypłacić na konto w PayPal, a następnie na polskie konto bankowe.

Jeśli ktoś jest bardzo popularny, kwoty mogą być zawrotne i osiągać nawet tysiące złotych miesięcznie – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. To sprawia, że osoby korzystające z TikToka narażają się na problemy ze skarbówką.

Niektórzy traktowali to jako niewinne darowizny, ale fiskus mówi swoje – to jest dochód podlegający opodatkowaniu. Najnowsza interpretacja indywidualna Krajowej Administracji Skarbowej rozwiewa wątpliwości jasno kwalifikując gifty i donejty jako zarobek, od którego trzeba więc opłacić PIT.

Przez lata wielu twórców internetowych czuło się – co było błędnym myśleniem – zwolnionych z opodatkowania donejtów, choć w wielu przypadkach stanowiły one główne źródło ich przychodów. Jednak zgodnie z nową interpretacją anonimowe datki od widzów nie spełniają definicji darowizny z Kodeksu Cywilnego. Nie ma zatem mowy o zwolnieniu z konieczności opłacenia daniny.

Eksperci podatkowi zgadzają się z fiskusem i od dawna podnoszą ważną kwestię nierównego traktowania podmiotów działających w sferze cyfrowej. Podczas gdy większość firm sprzedających usługi elektroniczne płaci zarówno VAT, jak i podatek dochodowy, streamerzy otrzymujący gifty nie płacąc nic.

jak rozpoznac czy jestem narcyzem

Czy jesteś narcyzem? Oto cechy i zachowania zakochanego w sobie mężczyzny

polski ład jednoosobowa działalność składka zdrowotna pis podatki

Trwa pogrom wśród firm. 100 tys. zamkniętych i 179 tys. zawieszonych działalności w pół roku