w

OMGOMG JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! PŁACZĘPŁACZĘ HAHAHA!HAHAHA! WTFWTF

Z OSTATNIEJ CHWILI. Ogromna trąba powietrzna na Mazowszu. Jest nagranie

Ok. 14:45 w miejscowości Zakrzew w pow. radomskim odnotowano trąbę powietrzną. Według doniesień trąba powietrzna spowodowała rozległe uszkodzenia dachów.

zakrzew traba powietrzna 2024
Fot. Depositphotos / zdjęcie ilustracyjne

Wichura zerwała nawet 20 dachów z budynków mieszkalnych i gospodarczych w miejscowości Zakrzew (woj. mazowieckie). Po przejściu trąby powietrznej ujawniono też inne liczne uszkodzenia domów, garaży oraz samochodów osobowych. Do tej pory nie wiadomo, czy są osoby poszkodowane.

Zakrzew. Trąba powietrzna uszkodziła dachy budynków

Południe Polski nawiedziła powódź. Nie wiadomo jeszcze, jak sytuacja się rozwinie, ale już teraz informacje są bardzo niepokojące. Niestety to nie koniec złych wieści. Do dramatycznych zjawisk dochodzi także w innych rejonach naszego kraju.

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, w miejscowości Zakrzew w województwie mazowieckim pojawiła się trąba powietrzna związana z przemieszczającą się ze wschodu na zachód komórką burzową.

Również w miejscowości Wierzchowiny koło Radomia przeszła dziś trąba powietrzna. Wstępne informacje o wywołanych zjawiskiem szkodach pozwalają określić siłę tego tornada na co najmniej IF1.5. To zjawiska towarzyszące powodziom, które nawiedziły południe kraju.

Sytuacja pogarsza się z godziny na godzinę. Obecnie najgorzej jest w województwach dolnośląskim, opolskim oraz śląskim. W obawie o życie ludzi podjęto decyzję o ewakuacji wielu miejscowości. Mieszkańcy wywożeni są w bezpieczne miejsca autobusami.

Do dramatycznej ulewy doszło również w sobotę 14 września w Krakowie. W związku z gigantyczną ulewą nad Krakowem przybyło też interwencji strażackich. W samym Krakowie odnotowano ich już ponad 120. Do godziny 15:00 strażacy na terenie całego kraju odnotowali ponad 1400 interwencji związanych z usuwaniem skutków przechodzącego niżu genueńskiego.

Powódź. Jak się zachować i co mieć pod ręką?

W sytuacji zagrożenia powodziowego należy śledzić na bieżąco prognozy, komunikaty i ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne wydawane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodne.

  • Słuchaj komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji;
  • Jeśli to możliwe, odeślij dzieci i osoby starsze w bezpieczne miejsce np. do znajomych czy rodziny;
  • Upewnij się, że wszyscy członkowie rodziny, zwłaszcza dzieci, wiedzą co robić w razie powodzi, ustal sposoby kontaktowania się, drogi ewakuacji;
  • Naucz członków rodziny odłączania źródeł energii, gazu i wody;
  • Przenieś wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku;
  • Zadbaj o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany;
  • Przygotuj w bezpiecznym miejscu lekarstwa, dowody tożsamości, kosztowności, pieniądze, dokumenty dotyczące domu i posiadanych gruntów, dokumentację działalności gospodarczej i polisy ubezpieczeniowe;
  • Zaopatrz dom w niezbędną ilość żywności o długiej ważności do spożycia, wodę i przygotować odpowiednią odzież, latarki, koce i środki higieniczne;
  • Pojazdy z terenu posesji przestaw w niezagrożone powodzią miejsca;
  • Zabezpiecz budynek i przygotuj worki z piaskiem;
  • Przygotuj zwierzęta hodowlane do ewakuacji, porozmawiaj z sąsiadami o pomocy przy załadunku;
  • Rozważ ewakuację zwierząt zaraz po ogłoszeniu alarmu powodziowego. Taka ewakuacja jest zawsze dużo trudniejsza niż ewakuacja ludzi i zajmuje dużo czasu. Sprzęt pływający w dyspozycji straży pożarnej i wojska bardzo często nie nadaje się do ewakuacji dużych zwierząt;
  • Paszę dla zwierząt przenieś w niezagrożone zalaniem miejsce;
  • Zabezpiecz substancje niebezpieczne – pestycydy, środki owadobójcze, farby, lakiery, rozpuszczalniki i inne środki chemiczne;
  • Zabezpiecz zbiorniki z olejem, paliwem;
  • Jeśli masz sprzęt pływający (pontony, łodzie itp.), utrzymuj go w sprawności i używaj go wyłącznie podczas zagrożenia życia;
  • Przygotuj się do ewakuacji. Pozostawanie na zalanym terenie to ogromne ryzyko: oprócz zagrożenia utonięciem, należy liczyć się z chorobami zakaźnymi, brakiem prądu, wody i kanalizacji; po odmowie ewakuacji otrzymanie niezbędnej pomocy na czas może nie być możliwe.

obowiązkowe czipowanie psów i kotów

Właściciele psów z nowym obowiązkiem. Tym razem to nakaz, a nie prośba

powódź tusk

Dramatyczny komunikat Donalda Tuska. Sytuacja jest zła. „Przed nami krytyczna noc”