w ,

Rząd chce nowego podatku. Ma wynieść nawet 15 proc. Wiemy, kto zapłaci

Szykują się spore zmiany w systemie podatkowym. Od początku 2025 roku ma wejść w życie tak zwany podatek minimalny, który ma wynieść nawet 15 proc. Ujawniono, kto będzie musiał go płacić.

polski ład jednoosobowa działalność składka zdrowotna pis podatki

Globalny podatek minimalny, który może diametralnie zmienić zasady gry dla międzynarodowych korporacji działających na polskim rynku. Ta decyzja Ministerstwa Rozwoju i Technologii, będąca odpowiedzią na wymogi Unii Europejskiej, wzbudza wiele emocji i kontrowersji.

15% podatku dla gigantów – kto zapłaci cenę za nowe przepisy?

Nowe regulacje uderzą przede wszystkim w korporacyjnych gigantów. Przedsiębiorstwa o rocznych obrotach przekraczających astronomiczną kwotę 750 milionów euro zostaną zobowiązane do płacenia minimum 15% efektywnego podatku dochodowego.

To zmiana, która może wstrząsnąć fundamentami wielu międzynarodowych firm obecnych w Polsce. Dotychczasowe strategie podatkowe mogą okazać się niewystarczające, zmuszając korporacje do radykalnej rewizji swoich planów finansowych.

Jednak rząd, świadomy potencjalnych zagrożeń, przygotował plan awaryjny. Ministerstwo Rozwoju i Technologii proponuje innowacyjne rozwiązanie w postaci grantów gotówkowych. Te mają zastąpić dotychczasowe zwolnienia podatkowe w specjalnych strefach ekonomicznych, które przez lata stanowiły magnes przyciągający zagraniczny kapitał.

Maciej Żukowski z MRiT podkreśla, że nowy system ma stanowić formę wsparcia inwestycyjnego, umożliwiającą dalsze przyciąganie kapitału do Polski. Skala grantów ma być uzależniona od wielu czynników, w tym wielkości inwestycji, jej lokalizacji oraz spełnienia określonych kryteriów jakościowych.

To skomplikowany system punktowy, który ma zadecydować o wysokości wsparcia dla poszczególnych inwestorów. Implementacja nowych przepisów napotyka na poważne przeszkody. Polska, wraz z kilkoma innymi krajami Unii Europejskiej, znalazła się pod ostrzałem krytyki ze strony Komisji Europejskiej z powodu opóźnień we wdrażaniu dyrektywy.

Sprawa przybrała tak poważny obrót, że trafiła nawet do Trybunału Sprawiedliwości UE. To sygnał, że cierpliwość unijnych instytucji się wyczerpuje, a Polska musi przyspieszyć prace nad nowymi regulacjami. Wprowadzenie globalnego podatku minimalnego w Polsce jest częścią szerszej, międzynarodowej reformy podatkowej, uzgodnionej przez ponad 140 krajów na forum OECD.

Celem tej inicjatywy jest stworzenie bardziej sprawiedliwego systemu opodatkowania międzynarodowych korporacji i przeciwdziałanie unikaniu płacenia podatków. Polska, chcąc nie chcąc, musi dostosować się do tych globalnych trendów.

czego żałujemy przed śmiercią

6 rzeczy, których wszystkie kobiety żałują na starość. Sprawdź i uniknij błędów

twarde mięso mielone

Twarde i suche mielone to już przeszłość. Ten składnik powoduje, że są niezjadliwe