w

PILNE: Kolejna rezolucja przeciw Polsce. „Demokracja jest zagrożona”

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zatwierdziło rezolucję, w której krytykuje wszystkie przeprowadzone przez PiS zmiany w sądownictwie.

rezolucja
Fot. Flickr / councilofeurope

To już kolejna rezolucja. Rada Europy kilka minut temu przyjęła rezolucję przeciw Polsce. Wcześniej miała miejsca długa debata dotycząca demokracji i reformy sądownictwa.

„Polski rząd zniszczył wymiar sprawiedliwości…”

Jak twierdzili podczas debat niektórzy przedstawiciele państw członkowskich, rząd Zjednoczonej Prawicy dokonał dużych zniszczeń w obszarze wymiaru sprawiedliwości. Uznano, że rządzący podważyli budowane od lat zaufanie do sądów oraz tego, jak funkcjonuje system.

Maryvonne Blondin z Francji wyraziła się jednak ostrzej twierdząc, że reformy wprowadzane przez PiS znacznie osłabiły autonomię sędziowską.

Węgry murem za Polską

Polskę bronił polityk z Węgier Zsolt Csenger-Zalan. Jego zdaniem Dokument raport Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ws. Polski odnosi się do nieaktualnego stanu prawnego i jest mocno nacechowany politycznie. Jeśli chodzi o europosłów z Polski, głos zabrał m.in. Krzysztof Śmiszek z partii Wiosna Biedonia.

POLECAMY:
Odwołają prezydenta Wrocławia? Konfederacja chce referendum

Krok za krokiem mój kraj usiłował przywrócić instytucje demokratyczne, które miały służyć demokracji i ludziom, w tym sądy, w których sędziowie nie są poddawani politycznym naciskom. Niestety przez ostatnie pięć lat jesteśmy świadkami niszczenia filarów demokracji – mówił do zgromadzonych.

Batalia europosłów

Jednym z polityków broniących reformę sądownictwa w Polsce był europoseł Prawa i Sprawiedliwości Dominik Tarczyński. Jego zdaniem demokracja nie jest zagrożona. Reforma jest wprowadzana dlatego, bo była jedną z kluczowych obietnic składanych Polakom w czasie kilku ostatnich kampanii wyborczych. Najmocniej była jednak poruszana ta kwestia w roku 2015.

Europosłanka PiS Iwona Arent postanowiła się w swojej przemowie skupić na problemach z praworządnością, z jakimi do czynienia mają inne kraje. Wskazywała też na całkowite milczenie Unii Europejskiej w tej sprawie.

POLECAMY:
Rezolucja przyjęta. Parlament Europejski znów uderza w Polskę

Pozwoliliście sobie być manipulowani przez opozycję w Polsce. Marsze garstki ludzi w Polsce są inspirowane przez partie, które przegrały wybory i nie są w stanie się z tym pogodzić – próbowała przekonać Radę Europy posłanka partii rządzącej.

Viera Jourova z wizytą w Polsce

Gdy w Radzie Europy trwała debata zakończona przyjęciem rezolucji, w Polsce przebywała Viera Jourova – unijna komisarz ds. wartości. Odbyła szereg spotkań z politykami wielu stron politycznego sporu. Jak sama twierdzi, celem jej wizyty jest próba otwarcia nowego rozdziału w dyskusji na temat praworządności w Polsce.

Sondaże mówią swoje

Mimo długotrwałego i gorącego sporu (nie tylko o sądownictwo), partia rządząca nadal ma silny mandat do rządzenia. W ostatnich sondażach Prawo i Sprawiedliwość od innych ugrupowań nadal dzieli przepaść. Pojawił się jednak nowy trend w przypadku Koalicji Obywatelskiej, której notowania ostatni nieco rosną. Po lewej stronie politycznej barykady bez większych zmian.

Źródło: Onet, Radio Zet

Zobacz także:

koronawirus z wuhan

Koronawirus z Wuhan nie odpuszcza. Odnotowano już ponad 100 ofiar

500 plus

Czy to już koniec 500 plus? Dane są bezlitosne