w

Zmiany w 500 Plus? 600 plus dla pracujących i bony zamiast przelewu

Czy czeka nas koniec programu 500 plus? Najbliższy czas pokaże, czy ze względu na kłopoty gospodarcze rząd ma jeszcze pieniądze na wypłatę kolejnych świadczeń.

zmiany w 500 plus waloryzacja 500 plus 600 plus bony

Będą zmiany w 500 plus? Czy 500 plus zniknie? Czy czeka nas koniec programu 500 plus? Najbliższy czas pokaże, czy ze względu na kłopoty gospodarcze rząd ma jeszcze pieniądze na wypłatę kolejnych świadczeń.

Zmiany w 500 plus. 500 plus wstrzymane? Wypłata 500 plus kwiecień 2020

Sztandarowy program prorodzinny partii rządzącej – Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy – czyli 500 plus, mogą czekać poważne zmiany i korekty. Mówi się coraz głośniej, że od 2020 programy typu 500 plus nie będą już wdrażane, czyli rząd rezygnuje z kolejnych świadczeń. Kłopoty gospodarcze wywołane epidemią koronawirusa przyspieszyć mogą też zmiany w programie 500 plus.

burbonik google news

POLECAMY:
500 plus będzie odbierane? Szczere słowa polityka PiS

Koniec programów socjalnych i wszelkich innych bezpośrednich wypłat pieniędzy zapowiedziała już jakiś czas temu Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju. Wspomnianych przez nią korekt i zmian można się zatem spodziewać już w 2020 roku.

Ułatwienia dla rodzin wielodzietnych, bony zamiast 500 plus?

Pierwsza z planowanych zmian w 500 plus ma polegać na rezygnacji rządu z dawania pieniędzy do ręki. Może to oznaczać ni mniej, ni więcej, że w ramach 500 plus osoby upoważnione do otrzymywania świadczenia od teraz dostawać będą bony zamiast gotówki na konto.

POLECAMY:
Czy to już koniec 500 plus? Dane są bezlitosne

Jak wynika z medialnych doniesień, PiS pracuje już nad kolejnymi zmianami, które w zamyśle mają ułatwić rodzinom wielodzietnym życie jeszcze bardziej niż do tej pory. Minister Jadwiga Emilewicz stwierdziła, że względy demograficzne wymuszają na partii rządzącej konieczność wspierania rodzin wielodzietnych.

600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących

Co zatem oznacza koniec nowych programów typu 500 plus? Na pewno nie spowoduje, że 500 plus zniknie. Niektórzy po prostu nie dostaną świadczenia jak do tej pory – w formie gotówki na konto, tylko jako bony.

Kolejna zmiana to głównie pomoc pracodawcom. Jak twierdzi główny ekonomista banku Pekao SA  Marcin Mrowiec, wsparcie rodzin w postaci 500 plus – jak było można się tego spodziewać – powoduje, że wiele osób rezygnuje z pracy. Nie sprzyja to nie tylko rynkowi pracy ale też gospodarce i przyszłości systemu emerytalnego.

Waloryzacja 500 Plus? Nie w tej chwili

Źródła rządowe donoszą, że aktualnie nie planuje się ani nie prowadzi żadnych prac nad waloryzacją 500 plus. Potwierdziła to między innymi szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

– Nasze działania pójdą też w innych kierunkach. Przygotowujemy się do opracowania strategii demograficznej i pokazania, w jakim kierunku powinniśmy wesprzeć polskie rodziny, aby rodziło się więcej dzieci. Ten kierunek, ta polityka demograficzna jest w centrum naszych działań – skomentowała Maląg.

POLECAMY:
500 plus i trzynasta emerytura do likwidacji? Trzeba ratować gospodarkę

W 2020 r. na 500 Plus przeznaczonych ma zostać prawie 40 mld zł. Warto też wspomnieć, że na inny program prorodzinny – Maluch Plus (rozbudowa sieci żłobków) to kolejne 450 mln zł. Jak widać, rząd dalej chce przeznaczać spore środki na wsparcie rodzin i długo się to nie zmieni.

Źródło: MRPiPS, pomorska.pl

Zobacz także:

jasnowidz jackowski najnowsze wizje jackowski o koronawirusie jackowski na żywo

Jasnowidz Jackowski: „5 dni przed wyborami… widzę dużo wojska, Jezus Maria!”

kim dzong un nie zyje kim dzong un smierc siostra korea polnocna

Kim Dzong Un nie żyje? USA i Korea Południowa negują doniesienia