w

Supercyklon w Azji. 20 ofiar, ludzie bez prądu, wioski pod wodą

Supercyklon Amphan to kolejna plaga, która dotknęła ludzkość w 2020 roku. Burza kompletnie zniszczyła wiele miast i wiosek. Niestety, są ofiary śmiertelne.

supercyklon amphan
Fot. Reuters / screenshot

Co najmniej 20 osób zostało zabitych przez supercyklon Amphan, który przetoczył się przez wschodnie Indie i Bangladesz.

Supercyklon Amphan. Liczba ofiar

O takiej liczbie ofiar poinformowały w czwartek oba kraje. Z powodu silnej burzy swoje miejsce zamieszkania musiały opuścić miliony osób, a władze badają teraz rozmiar szkód. Cyklon o podobnej mocy poprzedni raz uderzył w ten region w 1999 roku.

Władze Bangladeszu przeniosły w bezpieczne miejsce około 2,5 miliona ludzi mieszkających w pobliżu wybrzeża w nisko położonych obszarach. Indie ewakuowały około 650 000 osób w stanie Bangla (Bengal Zachodni) i sąsiednim stanie Odisha (wcześniej Orissa). Według BBC oczekuje się, że Odisha będzie najbardziej dotkniętym obszarem w Indiach. Jednak niektórzy mieszkańcy odmówili przeprowadzki z powodu obaw przed koronawirusem.

POLECAMY:
Jasnowidz Jackowski dostał oficjalne pismo od detektywa Rutkowskiego. Zaskakująca treść!

Osiem osób zmarło w Bangladeszu, a dwanaście w indyjskim stanie Bangla (Bengal Zachodni). To jednak z pewnością niepełne dane, bowiem władze sąsiedniego stanu Odisha określają liczbę ofiar, ale jeszcze jej nie podały.

Najczęstszą przyczyną śmierci były zawalenia domów, utonięcia i upadki drzew.

To kolejna plaga w tym roku

Silny wiatr podniósł fale o wysokości około pięciu metrów, przewrócił samochody w Kalkucie w Indiach i zniszczył drzewa i słupy energetyczne. Powodzie i awarie sieci telekomunikacyjnych stały się normalnością. Znaczna część 15-milionowego miasta pogrążyła się w ciemności z powodu awarii zasilania.

POLECAMY:
Edyta Górniak w prawicowej telewizji: „Wolę odejść z tego świata...”

Według Mamaty Banerji, która kieruje rządem w stanie Bangla, sytuacja jest najgorsza w gęsto zaludnionej południowej części stanu. Ocenę szkód i strat utrudnia fakt, że ulewny deszcz i wiatr odcięły niektóre obszary od prądu i zakłóciły połączenia telefoniczne. Wyspy u wybrzeży stanu również znalazły się bez kontaktu ze stałym lądem.

Według Ministerstwa Energii w Bangladeszu co najmniej milion ludzi pozostaje bez prądu. W tym nisko położonym kraju pod wodą znalazły się setki nadmorskich wiosek zalanych podnoszącym się poziomem wody w Zatoce Bengalskiej. Woda przedarła się przez kilkanaście wałów.

Supercyklon Amphan pojawił się nad Indiami w środę po południu. Wiatr osiągnął prędkość 170 kilometrów na godzinę przy maksymalnych podmuchach do 190 km/h. Burza następnie przeniosła się nad Bangladesz.

Zobacz także:

zakaz palenia mentoli

Zakaz sprzedaży mentoli. Skutki mogą być tragiczne dla gospodarki

mateusz morawiecki wybory prezydenckie kiedy wybory data wyborów

PILNE! Mateusz Morawiecki podał datę wyborów prezydenckich