w

Supercyklon w Azji. 20 ofiar, ludzie bez prądu, wioski pod wodą

Supercyklon Amphan to kolejna plaga, która dotknęła ludzkość w 2020 roku. Burza kompletnie zniszczyła wiele miast i wiosek. Niestety, są ofiary śmiertelne.

supercyklon amphan
Fot. Reuters / screenshot

Co najmniej 20 osób zostało zabitych przez supercyklon Amphan, który przetoczył się przez wschodnie Indie i Bangladesz.

Supercyklon Amphan. Liczba ofiar

O takiej liczbie ofiar poinformowały w czwartek oba kraje. Z powodu silnej burzy swoje miejsce zamieszkania musiały opuścić miliony osób, a władze badają teraz rozmiar szkód. Cyklon o podobnej mocy poprzedni raz uderzył w ten region w 1999 roku.

Władze Bangladeszu przeniosły w bezpieczne miejsce około 2,5 miliona ludzi mieszkających w pobliżu wybrzeża w nisko położonych obszarach. Indie ewakuowały około 650 000 osób w stanie Bangla (Bengal Zachodni) i sąsiednim stanie Odisha (wcześniej Orissa).

Według BBC oczekuje się, że Odisha będzie najbardziej dotkniętym obszarem w Indiach. Jednak niektórzy mieszkańcy odmówili przeprowadzki z powodu obaw przed koronawirusem.

Osiem osób zmarło w Bangladeszu, a dwanaście w indyjskim stanie Bangla (Bengal Zachodni). To jednak z pewnością niepełne dane, bowiem władze sąsiedniego stanu Odisha określają liczbę ofiar, ale jeszcze jej nie podały.

Najczęstszą przyczyną śmierci były zawalenia domów, utonięcia i upadki drzew.

To kolejna plaga w tym roku

Silny wiatr podniósł fale o wysokości około pięciu metrów, przewrócił samochody w Kalkucie w Indiach i zniszczył drzewa i słupy energetyczne. Powodzie i awarie sieci telekomunikacyjnych stały się normalnością. Znaczna część 15-milionowego miasta pogrążyła się w ciemności z powodu awarii zasilania.

Według Mamaty Banerji, która kieruje rządem w stanie Bangla, sytuacja jest najgorsza w gęsto zaludnionej południowej części stanu. Ocenę szkód i strat utrudnia fakt, że ulewny deszcz i wiatr odcięły niektóre obszary od prądu i zakłóciły połączenia telefoniczne. Wyspy u wybrzeży stanu również znalazły się bez kontaktu ze stałym lądem.

Według Ministerstwa Energii w Bangladeszu co najmniej milion ludzi pozostaje bez prądu. W tym nisko położonym kraju pod wodą znalazły się setki nadmorskich wiosek zalanych podnoszącym się poziomem wody w Zatoce Bengalskiej. Woda przedarła się przez kilkanaście wałów.

Supercyklon Amphan pojawił się nad Indiami w środę po południu. Wiatr osiągnął prędkość 170 kilometrów na godzinę przy maksymalnych podmuchach do 190 km/h. Burza następnie przeniosła się nad Bangladesz.

zakaz palenia mentoli

Zakaz sprzedaży mentoli. Skutki mogą być tragiczne dla gospodarki

mateusz morawiecki wybory prezydenckie kiedy wybory data wyborów

PILNE! Mateusz Morawiecki podał datę wyborów prezydenckich