w

Ennio Morricone nie żyje! Potworna strata dla świata muzyki

Ennio Morricone nie żyje. Włoskie media poinformowały, że kompozytor i prawdziwa legenda muzyki zmarł w Rzymie. Miał 91 lat.

ennio morricone nie żyje
Fot. Sven-Sebastian Sajak

Ennio Morricone nie żyje. Włoskie media poinformowały, że kompozytor i prawdziwa legenda muzyki zmarł w Rzymie. Miał 91 lat. Przyczyną śmierci były problemy po wypadku, w którym muzyk złamał nogę.

Ennio Morricone nie żyje

Legenda muzyki filmowej i wspaniały kompozytor nie żyje. W trakcie swojego długiego życia napisał muzykę do ponad 500 filmów. Większość wielokrotnie nagradzano. Stworzone przez niego melodie na dziesięciolecia utknęły w pamięci odbiorcy i do dziś są rozpoznawalne od pierwszych tonów nawet przez młodych ludzi.

O śmierci Ennio Morricone poinformowały jako pierwsze włoskie media. Muzyk zmarł 6 lipca 2020 r. w Rzymie. Muzyk nie tak dawno upadł i złamał kość udową. Komplikacje po tym wypadku wskazano jako główną przyczynę śmierci. Osoba bliska przekazała mediom krótką informację, że muzyk „odszedł 6 lipca, do końca zachowują pełną świadomość i wielką godność„. Jednak – jak głoszą media – zdążył podziękować żonie za to, ze była przy nim, zanim zasnął na wieki.

Muzyk z wielkim dorobkiem

Ennio Morricone urodził się w listopadzie 1928 roku w Rzymie. Mając zaledwie 6 lat zaczął komponować muzykę wykazując ponadprzeciętny talent. Gdy miał 12 lat, wstąpił do Narodowego Konserwatorium im. Świętej Cecylii. Sławę i rozgłos przyniosły mu wielkie filmowe kompozycje do popularnych i nagradzanych filmów, będących klasyką kina.

W 2009 wystąpił w Polsce na Festiwalu Solidarności w Stoczni Gdańskiej. 29 września 2012 w hali „Targów Kielce” odebrał z rąk arcybiskupa Gianfranco Ravasiego Medal Per Artem ad Deum (Przez sztukę do Boga), przyznawany przez Papieską Radę ds. Kultury.

W 2016 roku uhonorowano go Oscarem za muzykę do filmu „Nienawistna ósemka„. Napisał setki melodii, które nucił świat. Jednak największą popularność dały mu ścieżki dźwiękowe do westernów. Te chętnie oglądane są po dziś dzień. Dlatego też do 2016 roku sprzedano na całym świecie ponad 70 milionów płyt z jego muzyką.

13 października 1956 roku ożenił się z Marią Travia, którą poznał w 1950 roku. Ennio Morricone miał trzech synów i córkę

Źródło: WP, Wikipedia

turystyka na skraju zapaści bon turystyczny 500 plus

Turystyka na skraju zapaści. Branża potrzebuje ogromnych pieniędzy

anna iberszer plan b epidemia odmrożenie teatrów

Anna Iberszer: „Nie pracuję i nie zarabiam z powodu epidemii”