w ,

Samochody elektryczne przekonują Polaków. Stacje do ładowania aut pączkują

Samochody elektryczne zdobył serca Polaków. Kilka lat temu bez budżetu przekraczającego 200 tys. zł nie można było myśleć o ich kupnie.

samochody elektryczne auto na prąd polskie stowarzyszenie elektromobilności

Samochody elektryczne zdobył serca Polaków. Kilka lat temu bez budżetu przekraczającego 200 tys. zł nie można było myśleć o ich kupnie. Dzisiaj małe, kompaktowe auto do jazdy po mieście można nabyć w przedziale cenowym 120–170 tys. zł. Ceny systematycznie spadają.

Samochody elektryczne. Polacy je pokochali

Poszerza się gama modelowa, wybór takich samochodów na rynku jest coraz większy. Ekspert Polskiego Stowarzyszenia Elektromobilności ocenia, że pandemia i rosnąca świadomość Polaków w połączeniu z rządowymi dotacjami przyczynią się do popularyzacji elektryków.

POLECAMY:
Autobus spadł z wiaduktu i złamał się w pół. ZOBACZ NAGRANIE

Mały samochód elektryczny kosztuje dzisiaj około 120 tys. zł. 125 tys. zł to jest już górna granica, która pozwala pozyskać dotację na jego zakup – mówi Michał Baranowski, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Elektromobilności

W klasie kompaktowej koszt takiego samochodu waha się między 120 a 170 tys. zł. Potem mamy już klasę premium, gdzie różnica między ceną auta elektrycznego i spalinowego jest znacznie mniejsza. Ceny spadły, bo wcześniej bez 200 tys. zł raczej nie można było nawet myśleć o zakupie elektryka. Dzisiaj za ok. 120 tys. zł można mieć samochód, który w mieście przejeździ 250 czy nawet ponad 300 km.

Elektromobilność to przyszłość

Kilka lat temu barierą – oprócz wysokiej ceny – był też ograniczony wybór dostępnych na rynku elektryków. W tej chwili gama modelowa jest już znacznie szersza. Prawie każdy producent ma już w ofercie przynajmniej jeden samochód elektryczny i jedną hybrydę typu plug-in ładowaną z gniazdka.

Jak wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PSPA i PZPM, na koniec czerwca br. w Polsce było zarejestrowanych łącznie 12 271 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. 56 proc. stanowiły pojazdy w pełni elektryczne (6837 szt.), a pozostałą część hybrydy typu plug-in (5434 szt.). Od stycznia br. liczba rejestracji samochodów całkowicie elektrycznych oraz hybryd typu plug-in wyniosła 3275 sztuk. To o 65 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

POLECAMY:
Myła psa na myjni dla SAMOCHODÓW. Zwierzę aż wyło z bólu, który zadała mu właścicielka

Liczba samochodów elektrycznych na polskich drogach przyrasta bardzo dynamicznie. Nie są to jeszcze duże wartości. Liczba rejestracji nie jest spektakularna, dlatego procentowo ten przyrost jest znaczny – mówi Michał Baranowski.

anna korcz tvn na wspólnej artystka aktorka kim jest koronawirus epidemia artyści

Anna Korcz krytykuje rząd. „Od marca nie pracuję, a jest koniec lipca”

drzwi wejsciowe do domu 90 100 cena jakie wybrac

Drzwi wejściowe do domu? Tylko ciepłe i solidne