w ,

Komary tygrysie coraz bliżej Polski. Roznoszą groźne choroby

Komary tygrysie mogą wkrótce wtargnąć do Polski. W Holandii odkryto już obecność bardzo agresywnych komarów azjatyckich. Gatunek ten jest wyjątkowo aktywnym krwiopijcą.

komar tygrysi polska choroby objawy ile żyje rozmiar
Fot. Wikipedia

Komary tygrysie mogą wkrótce wtargnąć do Polski. W Holandii odkryto już obecność bardzo agresywnych komarów azjatyckich. Gatunek ten jest wyjątkowo aktywnym krwiopijcą atakującym zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Roznoszą też bardzo groźne choroby.

Komary tygrysie coraz bliżej Polski

Komary tygrysie zwane też azjatyckimi roznosi ponad 20 różnych wirusów. Niektóre z nich wywołują groźne dla życia i zdrowia choroby tropikalne. Choroby te to między innymi chikungunya, denga, końskie zapalenie mózgu, gorączka Zachodniego Nilu oraz japońskie zapalenie mózgu. Owad opanował już wiele regionów na terenie Holandii. Do tej pory nie wiadomo, jak się tam znalazł.

POLECAMY:
Papież Franciszek ostrzega. "Grozi nam groźniejszy wirus..."

W Polsce w tym roku oficjalnie jeszcze nie potwierdzono obecności tego dziwnego gatunku komara. Zdaniem naukowców z Polskiej Akademii Nauk istnieje możliwość, że nasz kraj jest dla komara zbyt chłodny. Ciepło to konieczny czynnik, by owad mógł spokojnie się namnażać i bez trudu żerować.

Mimo to rok temu w wakacje owada w Polsce widziano. W maju 2019 r. złapano ten gatunek w Katowicach. Odkrycia dokonał naukowiec, który tak relacjonował „Dziennikowi Zachodniemu” to zdarzenie:

28 maja 2019 r. sfotografowałem komara tygrysiego w Katowicach przy ul. Grodowej koło garaży i jest to pierwsze udokumentowane stwierdzone obecności tego owada w Polsce. Komary tygrysie witały mnie, gdy podjeżdżałem samochodem pod garaż. Zwabiało je ciepło silnika samochodu.

Mają nawet centymetr długości

Komar azjatycki zwany inaczej komarem tygrysim osiąga do 10 mm długości. Jest bardzo agresywnym owadem, który nie boi się niczego. Najczęściej atakuje wcześnie rano oraz popołudniu. Bywa, że wykazuje aktywność przez całą dobę. Atakuje ssaki, płazy, gady i ptaki – w zasadzie wszystko, co się da.

POLECAMY:
„Bezdomne zwierzęta trzeba utylizować!”. Skandaliczne słowa radnego

Komary tygrysie mogą zostać przywiezione do Polski z importowanymi towarami. Dlatego trzeba wtedy mocno uważać, bo jedno ukąszenie tego owada może skutkować poważną chorobą. Pojawienie się tego owada w wielkich ilościach w Polsce jest prawdopodobnie. Gatunek łatwo przystosowuje się do nowych warunków klimatycznych.

Źródło: Wikipedia, Polska Times, Dziennik Zachodni

alicja węgorzewska instagram wzrost hejt śpiewaczka młoda

Alicja Węgorzewska zrozpaczona. „Ludzie są dla siebie okrutni”

marzena rogalska profilaktyka rak ginekolog badania profilaktyczne dotykam

Marzena Rogalska: „Należy uświadamiać nastolatki”