w ,

Czy języki obce są nam potrzebne?

Współczesny świat szybko się zmienia, a technologie idą do przodu w niesamowitym tempie. Równocześnie stwierdzenie, że warto znać języki obce, jest znane chyba wszystkim.

języki obce nauka edukacja poziomy czy są potrzebne stopnie dofinansowanie

Współczesny świat szybko się zmienia, a technologie idą do przodu w niesamowitym tempie. Równocześnie stwierdzenie, że warto znać języki obce, jest znane chyba wszystkim. Czy rzeczywiście angielski, niemiecki i inne języki są nam potrzebne?

Języków obcych od najmłodszych lat uczymy się w szkole. Niemal w każdym mieście znajdziemy ofertę szkół językowych i prywatnych korepetytorów, ale z drugiej strony powszechnie dostępne są usługi, np. profesjonalne tłumaczenia z angielskiego tekstów różnego typu.

To, co jeszcze kilkanaście lat temu było dostępne tylko dla dużych firm lub osób z zasobnym portfelem, dziś jest na wyciągnięcie ręki dla każdego — zlecenie tłumaczenia z angielskiego lub dowolnego innego języka nie stanowi dziś problemu. A jeśli potrzebujemy doraźnego tłumaczenia krótkiego tekstu lub słowa, wystarczy skorzystać z internetowego translatora. Dzięki temu języki obce stanowią dziś znacznie mniejszą barierę niż dawniej. Przyjrzyjmy się obu stronom medalu.

Języki obce są przydatne!

Nie ulega wątpliwości, że nadal warto znać języki obce. To cenna umiejętność, która pozwala na rozwój osobisty i zawodowy. Znajomość języków ułatwia zagraniczne podróże, podczas których nie jesteśmy zdani na przewodnika i możemy czuć się pewniej, odwiedzając mniej popularne atrakcje. Na dodatek każda podróż niesie ze sobą znacznie więcej wartości — zrozumiemy nie tylko komunikaty na lotniskach, dworcach czy w przestrzeni publicznej, ale także informacje w muzeach lub w pobliżu atrakcji turystycznych.

Opanowanie jednego lub kilku języków obcych oznacza także wyższe kwalifikacje zawodowe i często umożliwia ciekawszą i lepiej płatną pracę. Pierwszym zawodem, który kojarzy się z językami, jest oczywiście tłumacz, który może wykonywać tłumaczenia z angielskiego lub dowolnego innego języka. Ale to tylko jedna z możliwości.

Obecnie coraz więcej dużych firm i korporacji zatrudnia osoby znające języki obce. Odpowiadają one za kontakt z zagranicznymi klientami i kontrahentami. Możemy także pisać artykuły w obcym języku, prowadzić zajęcia w szkole językowej czy być przewodnikiem wycieczek. Znajomość języka otwiera szersze perspektywy zawodowe i może umożliwić nam awans.

Miłośnicy kultury i sztuki z pewnością docenią możliwości, jakie daje opanowanie języka obcego, zwłaszcza angielskiego. Biegła znajomość oznacza szansę na zapoznanie się z dziełami sztuki oraz ulubionymi filmami lub serialami w oryginale. To także świetny sposób na rozwój w interesującej nas branży, ponieważ nowinki zwykle w pierwszej kolejności ukazują się w języku angielskim.

Dla wielu osób języki obce stają się pasją na całe życie. To sposób na spędzanie wolnego czasu, nieustanny rozwój i zdobywanie wiedzy o świecie. Na dodatek udowodniono, że znajomość języków poprawia pracę mózgu, zwiększa koncentrację i ułatwia podejmowanie decyzji, a nawet opóźnia procesy starzeniowe.

Choć liczne korzyści z posiadania tej umiejętności wydają się oczywiste, niektórzy wolą skupić się np. na rozwoju w innym kierunku lub nie traktują znajomości języków obcych priorytetowo.

…ale brak znajomości języków obcych to coraz mniejsza przeszkoda

Na szczęście szybko rozwijające się technologie zmniejszają barierę językową sprawiając, że coraz łatwiej jest nam porozumiewać się z osobami z innych krajów. Powszechnie stosowane i darmowe programy do tłumaczeń (np. Google Translate) ułatwiają zarówno wakacyjne wyjazdy, jak i początki życia za granicą. Jeśli marzymy o dalekich wyprawach, możemy skorzystać z biura podróży, które zapewni nam opiekę przewodnika i zajmie się organizacją.

POLECAMY:
6 zawodów dla osób ze znajomością języka angielskiego. Pełna lista

Wreszcie — osoby rozwijające biznes także nie muszą perfekcyjnie znać języków obcych. Nie ma problemu ze znalezieniem osób, które wykonają dla nas tłumaczenia z angielskiego lub dowolnego innego języka. Zadania tego typu możemy zlecić nawet zdalnie, przez internet, biurom tłumaczeń lub freelancerom.

Okazuje się, że wciąż warto znać języki obce, ale jeśli mamy inne priorytety, z pewnością znajdziemy wygodne rozwiązanie. Wszystko zależy od dokładnego przeanalizowania naszych potrzeb i oczekiwań.

grzegorz puda minister rolnictwa renata beger piątka dla zwierząt kim jest puda

Grzegorz Puda ministrem rolnictwa, futrzarze przerażeni! „Boże, miej w opiece rolnictwo”

zwracanie długów big infomonitor krajowy rejestr długów windykacja komornicza komornik

Zwracanie długów nie jest obowiązkiem. Tak uważa co dziesiąty Polak