w

Od 2022 r. 10 nowych miast na mapie Polski. Nazwa jednego z nich budzi kontrowersje

Od stycznia 2022 roku mamy na mapie Polski 10 nowych miast. W Kancelarii Premiera odbyła się już uroczystość nadania praw miejskich.

nowe miasta w polsce 2022 kaczory
Fot. YouTube / Kancelaria Premiera RP

30 grudnia 2021 roku premier Mateusz Morawiecki ramię w ramię z przedstawicielem MSWiA Pawłem Szefernakerem nadali prawa miejskie 10 nowym miastom w Polsce. Od stycznia mamy już zatem 964 miasta.

10 nowych miast w Polsce. Nazwa jednego budzi podziw

W trakcie spotkania w Kancelarii Premiera 30 grudnia ubiegłego roku nadano prawa miejskie 10 nowym miastom w Polsce. Od stycznia mamy zatem 964 miasta. Do nowych miast, które jeszcze niedawno były wioskami, należą: Pruszcz (woj. kujawsko-pomorskie), Izbica (woj. lubelskie), Lutomiersk (woj. łódzkie), Bolimów (woj. łódzkie), Cegłów (woj. mazowieckie), Nowe Miasto (woj. mazowieckie), Jedlnia-Letnisko (woj. mazowieckie), Iwaniska (woj. świętokrzyskie), Olsztyn (woj. śląskie).

Dziesiątym miastem, które ulokowano w woj. wielkopolskim, jest to, którego nazwa budzi najwięcej kontrowersji. To… Kaczory. Trzeba przyznać, że to dość symboliczne, szczególnie, że znajduje się w województwie, które jest raczej bastionem opozycji.

Nowe miasta w Polsce 2022. Wyraz ambicji lokalnych społeczności

Jak wskazał jednak premier Mateusz Morawiecki, część z wymienionych utraciło prawa miejskie po Powstaniu Styczniowym. Przywrócenie ich ma być oznaką sprawiedliwości dziejowej.

Zmiana statusu miejscowości to nie tylko symbolika. Idą za tym inne, bardziej wymierne korzyści, w tym prestiż. To również wyraz rosnących „aspiracji i ambicji lokalnych społeczności„. – Zmieniamy te wektory historii, a przez dekady mało kto dostrzegał ten problem – stwierdził premier.

Rząd widzi w zmianie szansę na rozwój i nowe możliwości. Małe miasta i miejscowości, obszary wiejskie i mieściny, stały się kulą u nogi okresu transformacji dla ówczesnych rządzących. Były zapomnianąc częścią Polski, niektórzy mówili na nie Polska B. Warto tę nadzieję dziś przywrócić. To przyświeca naszym planom gospodarczym – powiedział w trakcie konferencji Mateusz Morawiecki.

Premier wskazał też na problemy lokalnych społeczności spowodowane wysoką inflacją, z którą boryka się nie tylko Polska. Przypomniał, że rząd obniżył wiele podatków w ramach tarczy antyinflacyjnej, aby ulżyć samorządom.

nfz respirator w domu forum

Pacjenci NFZ od 2022 r. zagrożeni. Eksperci apelują. Chodzi nawet o 40 tys. chorych

morawiecki postanowienie noworoczne nie patrz w górę

Premier Mateusz Morawiecki ujawnia. „Z takim postanowieniem zacznę nowy rok…”