30 grudnia 2021 roku premier Mateusz Morawiecki ramię w ramię z przedstawicielem MSWiA Pawłem Szefernakerem nadali prawa miejskie 10 nowym miastom w Polsce. Od stycznia mamy już zatem 964 miasta.
10 nowych miast w Polsce. Nazwa jednego budzi podziw
W trakcie spotkania w Kancelarii Premiera 30 grudnia ubiegłego roku nadano prawa miejskie 10 nowym miastom w Polsce. Od stycznia mamy zatem 964 miasta. Do nowych miast, które jeszcze niedawno były wioskami, należą: Pruszcz (woj. kujawsko-pomorskie), Izbica (woj. lubelskie), Lutomiersk (woj. łódzkie), Bolimów (woj. łódzkie), Cegłów (woj. mazowieckie), Nowe Miasto (woj. mazowieckie), Jedlnia-Letnisko (woj. mazowieckie), Iwaniska (woj. świętokrzyskie), Olsztyn (woj. śląskie).
Dziesiątym miastem, które ulokowano w woj. wielkopolskim, jest to, którego nazwa budzi najwięcej kontrowersji. To… Kaczory. Trzeba przyznać, że to dość symboliczne, szczególnie, że znajduje się w województwie, które jest raczej bastionem opozycji.
🏙️ Nowe miasta w 2022 roku ⤵️ pic.twitter.com/iqxPrB3nZ8
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 30, 2021
Nowe miasta w Polsce 2022. Wyraz ambicji lokalnych społeczności
Jak wskazał jednak premier Mateusz Morawiecki, część z wymienionych utraciło prawa miejskie po Powstaniu Styczniowym. Przywrócenie ich ma być oznaką sprawiedliwości dziejowej.
Zmiana statusu miejscowości to nie tylko symbolika. Idą za tym inne, bardziej wymierne korzyści, w tym prestiż. To również wyraz rosnących „aspiracji i ambicji lokalnych społeczności„. – Zmieniamy te wektory historii, a przez dekady mało kto dostrzegał ten problem – stwierdził premier.
– Rząd widzi w zmianie szansę na rozwój i nowe możliwości. Małe miasta i miejscowości, obszary wiejskie i mieściny, stały się kulą u nogi okresu transformacji dla ówczesnych rządzących. Były zapomnianąc częścią Polski, niektórzy mówili na nie Polska B. Warto tę nadzieję dziś przywrócić. To przyświeca naszym planom gospodarczym – powiedział w trakcie konferencji Mateusz Morawiecki.
Premier wskazał też na problemy lokalnych społeczności spowodowane wysoką inflacją, z którą boryka się nie tylko Polska. Przypomniał, że rząd obniżył wiele podatków w ramach tarczy antyinflacyjnej, aby ulżyć samorządom.