w , ,

Nadciąga wielka bieda. Polacy zalegają miliardy i zaczynają naruszać oszczędności życia

Topnieją oszczędności Polaków. Co drugi badany posiadający oszczędności musiał po nie sięgnąć w ostatnich sześciu miesiącach, w celu sfinansowania swoich podstawowych potrzeb.

stopa zastąpienia zus 2070 millenialsi bieda nędza głodowe emerytury uścińska

Polacy naruszają zgromadzone w lepszych latach rezerwy finansowe. Co drugi badany przez KRD i posiadający oszczędności musiał po nie sięgnąć w ostatnich sześciu miesiącach, by sfinansować podstawowe potrzeby życiowe. Ten ponury obraz wyłania się z badania „Stosunek Polaków do oszczędzania w czasach drożyzny„.

Polacy biednieją. Nadchodzą bardzo chude lata

Osoby te najczęściej dokładały do zakupu paliwa, produktów spożywczych oraz opłacania stałych rachunków, a także do zakupu opału. Co więcej, co 6. osoba, która posiadała jakąś poduszkę finansową, zalegała z płatnościami bieżących zobowiązań – najczęściej za media, czynsz czy telefon.

Efekty magazynowania tych zobowiązań, będące drugą stroną tzw. „pozornego oszczędzania”, widać w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK. Od początku tego roku kwota zaległości Polaków wynikająca z niepłacenia rachunków i kredytów wzrosła o ponad 4 mld zł do prawie 77 mld zł.

Jak wynika z badania „Stosunek Polaków do oszczędzania w czasach drożyzny” wykonanego przez Quality Watch na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, co drugi Polak posiadający oszczędności musiał po nie sięgnąć w ostatnich sześciu miesiącach, w celu sfinansowania swoich podstawowych potrzeb (49 proc.).

Odłożone pieniądze najczęściej były wykorzystywane w celu pokrycia wydatków na paliwo (15 proc.), codziennych produktów spożywczych oraz opłacania stałych rachunków (po 14 proc.), a także do zakupu opału (13 proc.).

Ceny rosną w galopującym tempie, a to jeszcze nie koniec…

Nie ma się co dziwić, bo w tym czasie znów wszystko drożało w galopującym tempie. Jak wynika z ostatnich danych GUS inflacja w Polsce we wrześniu znów zaliczyła podwyżkę – skok cen przyspieszył do 17,2 proc. rok do roku. Najbardziej w sierpniu drożały żywność i energia.

W porównaniu z lipcem, w sierpniu ceny nośników energii wzrosły o 3,8 proc. i są wyższe o ponad 40 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych z kolei w ciągu miesiąca wzrosły o 1,6 proc., co oznacza, że są teraz o 17,5 proc. droższe niż w sierpniu 2021 r.

Co trzeci posiadacz oszczędności mniej regularnie odkłada pieniądze, bo nie wszystkich na to zwyczajnie stać. Inflacja i drożyzna – doświadczane szczególnie mocno w ostatnim półroczu – nie wpłynęły na systematyczność oszczędzania u połowy osób je gromadzących (51 proc.) – stwierdził Sławomir Grzelczak, Prezes BIG InfoMonitor.

Oszczędności w kwocie co najmniej trzech miesięcznych wynagrodzeń posiada co drugi Polak (51 proc.) a to oznacza, że praktycznie tyle samo osób nie ma ich wcale. Oszczędności gromadzą istotnie częściej mężczyźni (58 proc.) niż kobiety (44 proc.).

Przestajemy płacić za prąd, gaz i wodę

W wyniku inflacji, drożyzny i wojny w Ukrainie, co trzeci Polak zmienił swój stosunek do oszczędzania i uświadomił sobie jego wagę. Inni przestali widzieć sens w oszczędzaniu i zaczęli więcej wydawać na przyjemności, skoro pieniądze i tak szybko tracą na wartości.

Niestety co szósta osoba zalegała w ostatnim półroczu z płatnością bieżących zobowiązań. Najczęściej chodzi o rachunki za prąd, gaz czy wodę, a w drugiej kolejności z czynszem i abonamentami za telefon, Internet czy telewizję.

Wg danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK, tylko od początku tego roku do końca sierpnia, zaległe płatności pozakredytowe i kredytowe Polaków zwiększyły się o prawie 4,3 mld zł. Przybyło 20 tys. niesolidnych płatników.

pralki automatyczne promocje

Pralki automatyczne – solidne pranie, na które Cię stać

buraczki wiórki do obiadu

Popularne buraczki mogą zawierać szkło! GIS apeluje do Polaków o ostrożność podczas zakupów