w ,

Usterki katalizatorów samochodowych – jak je rozpoznać i skutecznie usunąć?

Katalizatory to bez wątpienia jedne z najważniejszych elementów układu wydechowego. Odpowiadają za redukowanie ilości szkodliwych substancji, które razem ze spalinami mogłyby trafiać do atmosfery i powodować istotne zmiany w klimacie.

usterka katalizatora objawy
Fot. materiały partnera

Przyjęło się, że katalizatory montowane w samochodach są bezawaryjne i bezobsługowe. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ katalizator, podobnie jak inne elementy i podzespoły w samochodzie, może ulec awarii. Właśnie dlatego w dzisiejszym artykule powiemy sobie nieco więcej na temat katalizatorów samochodowych oraz ich popularnych usterek. Zapraszamy Państwa do dalszej lektury!

Jakie są najczęstsze usterki katalizatorów samochodowych?

Problemem, który bez wątpienia najczęściej pojawia się w przypadku użytkowania samochodu wyposażonego w katalizator, jest jego zatkanie.

Wraz z wiekiem pojazdu oraz liczbą przejechanych kilometrów, katalizator powoli traci na swojej sprawności, a z czasem może dojść do jego całkowitego zatkania. Występowanie problemu zależy pośrednio od sposobu użytkowania samochodu, a także od stanu jednostki napędowej.

Innym rodzajem usterek, które mogą dotknąć katalizator, są jego uszkodzenia mechaniczne. Te powstają najczęściej na skutek uderzenia katalizatora o podłoże lub najechanie na dziurę w jezdni.

Warto pamiętać, że katalizator jest elementem mocno nagrzanym podczas jazdy, przez co jego gwałtowne schłodzenie, np. wynikające z wjechania w kałużę, może doprowadzić do pokruszenia jego zawartości.

Jakie są objawy usterek katalizatora?

Usterkę katalizatora można wstępnie rozpoznać przez wystąpienie niektórych objawów. Możemy do nich zaliczyć m.in. odgłos grzechotania pochodzący z okolic układu wydechowego, pojawienie się kontrolki check engine oraz komunikatów o problemach z układem wydechowym.

To również spadek mocy samochodu, wyższe zużycie paliwa, nierównomierna praca jednostki, a także mocne dymienie. Są to najczęściej występujące objawy, które możemy połączyć ze zużyciem lub uszkodzeniem katalizatora w naszym pojeździe.

Czy da się naprawić katalizator w samochodzie?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli doszło do mechanicznego uszkodzenia katalizatora, jego przepalenia lub zniszczenia zawartości, to naprawa nie wchodzi w grę. W takim przypadku konieczna będzie wymiana katalizatora na nowy.

Nieco inaczej wygląda kwestia zatkania katalizatora. Na rynku dostępne są preparaty, które umożliwiają jego oczyszczenie i chemiczne usunięcie nagaru znajdującego się wewnątrz elementu. Warto jednak pamiętać, że do wyczyszczenia potrzebna jest odpowiednia wiedza, doświadczenie oraz narzędzia. Jeśli mamy problem z katalizatorem, to warto powierzyć jego rozwiązanie specjalistom.

Jak i gdzie znaleźć odpowiedni katalizator do swojego auta?

Jeśli szukacie Państwo odpowiedniego katalizatora do swojego samochodu, to koniecznie zajrzyjcie na stronę https://www.ucando.pl/k/katalizatory/U1206. Znajdziecie tutaj bogatą ofertę katalizatorów, które przeznaczone są do różnych modeli samochodów osobowych i dostawczych. W sklepie internetowym Ucando.pl znajdziecie także tysiące innych części, które pochodzą od renomowanych i sprawdzonych dostawców.

plaże bez ludzi nad bałtykiem

10 najciekawszych miejsc nad polskim morzem bez tłumów wczasowiczów [LISTA]

jak naprawić netflix na telewizorze

Netflix. Kod błędu ui-113 i błąd serwisu – co oznacza i jak go naprawić?