w ,

Znaleziono miecz, który ma 3 tys. lat. Jest w idealnym stanie! „Takie znaleziska są bardzo rzadkie”

W Bawarii (Niemcy) odkryto coś niesamowitego. Archeolodzy w trakcie prac natrafili na miecz, który ma prawdopodobnie ponad 3 tys. lat. Przedmiot jest w stanie idealnym.

bawaria miecz 3000 lat
Fot. Twitter / @DrNWillburger

Wyjątkowe znalezisko! Archeolodzy natrafili w miejscowości Nördlingen na miecz wykonany z brązu, który może mieć ponad 3 tys. lat. Przedmiot jest w wyjątkowo dobrym stanie, a jego zbadanie może rzucić nowe światło na wydarzenia z tamtego okresu.

Niemcy. Archeolodzy natrafili na miecz, który ma 3 tys. lat. Jest w stanie wybitnym

W niemieckiej Bawarii dokonano niezwykłego odkrycia. Na wyjątkowo dobrze zachowany miecz z epoki brązu natrafili naukowcy podczas wykopalisk w Donau-Ries. To miecz z brązu, który ma ponad 3 tys. lat i jest tak wyjątkowo dobrze zachowany, że nadal świeci w słonecznym świetle. Miecz ma pełną ośmiokątną rękojeść w całości wykonana z brązu.

Przedmiot jest w bardzo dobrym stanie, a archeolodzy nie kryją swojego zachwytu, bo do takich znalezisk dochodzi niezwykle rzadko. Wstępnie ten okaz datuje się na końcówkę XIV wieku p.n.e., tj. na środkową epokę brązu. Znaleziska mieczy z tego okresu są rzadkie i z reguły pochodzą z kurhanów otwartych w XIX wieku.

Obok miecza znaleziono trzy szkielety

Odkryty miecz pochodzi z grobu, w którym krótko po sobie pochowano trzy osoby wraz z bogatym wyposażeniem wykonanym z brązu. Szkielety znalezione przy mieczu należą do mężczyzny, kobiety i młodzieńca. Na tym etapie badań nie ustalono jeszcze, czy osoby te były ze sobą spokrewnione.

Produkcja ośmiokątnych mieczy jest skomplikowana, ponieważ rękojeść jest odlewana na ostrzu. Dekoracja została z kolei wykonywana za pomocą inkrustacji. Można założyć, że była to prawdziwa broń, a nie jedynie przedmiot ozdobny.

Miecz i miejsce pochówku muszą jeszcze zostać zbadane, aby nasi archeolodzy mogli dokładniej sklasyfikować to znalezisko. Ale już teraz możemy powiedzieć: stan zachowania jest wyjątkowy! Znalezisko takie jak to jest bardzo rzadkie – przyznał z radością prof. Mathias Pfeil, szef Bawarskiego Państwowego Urzędu Ochrony Zabytków.

Źródło: blfd.bayern.de/blfd/presse

anastazja rubinska wykop instagram facebook

27-letnia Anastazja Rubińska zaginęła w Grecji. Są nowe informacje w sprawie poszukiwań

ile kosztuje kamerzysta na wesele 2023

Kamerzysta na wesele. Jak wybrać najlepszego? Te cztery rzeczy liczą się najbardziej