w

Białoruskie śmigłowce wleciały w polską przestrzeń powietrzną. MON powiadomiło NATO

Białoruskie śmigłowce, które pojawiły się blisko polskiej granicy, naruszyły przestrzeń powietrzną Polski. Ministerstwo Obrony Narodowej powiadomiło sojuszników z NATO.

z ostatniej chwili

– Śmigłowce Białorusi jednak przekroczyły granicę z Polską na wysokości Białowieży – poinformowali przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej w specjalnym komunikacie. Mariusz Błaszczak zwołał pilne posiedzenie Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych.

Śmigłowce Białorusi nad Polską. Przeleciały nad Białowieżą. NATO powiadomione

Do Ministerstwa Obrony Narodowej w trybie pilnym wezwano Charge d’Affairs Ambasady Białorusi. O incydencie z udziałem maszyn białoruskich zostało też poinformowane NATO. – 1 sierpnia 2023 r. doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez dwa śmigłowce białoruskie, które realizowały szkolenie w pobliżu granicy – poinformowało MON.

Mariusz Błaszczak polecił pilnie zwiększyć liczbę żołnierzy w pobliżu granicy z Białorusią oraz postawić w stan gotowości nasze śmigłowce bojowe.

Po przedstawieniu przez dowódców i szefów służb wniosków z analizy sytuacji ustalono, że dzisiaj, 1 sierpnia 2023 r. doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez dwa śmigłowce białoruskie, które realizowały szkolenie w pobliżu granicy – czytamy w oświadczeniu.

Przekroczenie granicy miało miejsce w rejonie Białowieży na bardzo niskiej wysokości, utrudniającej wykrycie przez systemy radarowe. Dlatego też w porannym komunikacie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że polskie systemy radiolokacyjne nie odnotowały naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej.

Białoruska prowokacja? Ekspert: „Zwykłe posterunki radiolokacyjne nie są w stanie wykryć takich naruszeń”

Dlaczego uważam, że wlot Białorusinów w naszą przestrzeń powietrzną mógł być prowokacją? Maszyny, które tego dokonały, miały komplet dipoli i flar odkrytych w wyrzutnikach. Co więcej – system samoosłony i zagłuszania torów optycznych rakiet plot „Witebsk” miał wszystkie sensory odkryte na tym Mi-8AMTSz. Tak, jakby ktoś podjął ryzyko, ale jednak próbował się zabezpieczyć. Witebsk na Pioruny nie działa. Na Groma 2 też nie. Na starsze systemy – bardzo dobrze. Białoruskie maszyny w naszej przestrzeni były zaledwie kilka minut, a przelot nad terenem zabudowanym mógł służyć właśnie temu, żeby powstało nieco filmików z komórki, co zagwarantowało nagłośnienie sprawy – napisał na Twitterze ekspert od wojskowości Jarosław Wolski.

piknik 800+ mapa

Wielka afera na pikniku 800+. Ludzie byli zniesmaczeni. Niektórzy czuli się oszukani

wagnerowcy w polsce

Wagnerowcy „przygotowują się do przekroczenia polskiej granicy”? Padła konkretna data